Notki strategiczne #42 – newsletter o strategii, marketingu, MŚP oraz startupach

Data wpisu14 września 2021 Ilość komentarzy0

Allegro zyska poważnego rywala z Azji. Globalny niedobór półprzewodników. TikTok wyprzedził YouTube w USA i Wielkiej Brytanii. Większość funduszy VC nie zwraca inwestorom nawet włożonego kapitału. Więcej w najnowszym numerze newslettera.

Notki strategiczne – spis treści

  • Strategia: Allegro zyska poważnego rywala. Azjatycki gigant wchodzi do Polski. Brak półprzewodników – w wielu fabrykach staje produkcja samochodów.
  • Marketing: TikTok overtakes YouTube for average watch time in US and UK.
  • MŚP&Startupy: Większość funduszy VC nie zwraca inwestorom nawet włożonego kapitału.
  • Technologie&Innowacje: Singapore trials patrol robots to deter bad social behaviour.
  • Pozostałe stałe sekcje tematyczne: Eduhacker (czyli co branżowego warto przeczytać, pobrać, posłuchać i obejrzeć, a także w jakich wydarzeniach warto wziąć udział (w formie otwartego kalendarza Google), Marketingowe targowisko próżności (cytat/mem tygodnia, wywiad tygodnia, video tygodnia).


Grupy tematyczne

Jak co tydzień, oprócz subskrypcji newsletterazapraszam do dołączenia do zamkniętej grupy strategiczno-marketingowej, którą prowadzę razem z Pawłem Krzemińskim na Facebooku.

Jeżeli zaś interesujesz się marketingiem sportowym to zajrzyj koniecznie do mojej grupy Marketing & Basketball. To forum do dzielenia się fajnymi praktykami i sposobami promocji tej najpiękniejszej (opinia subiektywna) dyscypliny sportu (zarówno na poziomie dyscypliny, jak i lig, klubów oraz graczy). Podrzucam tam najciekawsze inspiracje m.in.: z NBA, ACB, Euroligi oraz PLK.

Zapraszam!

 

Strategia

1. „Allegro zyska poważnego rywala. Azjatycki gigant wchodzi do Polski” – Business Insider Polska

„Pochodzący z Singapuru serwis Shopee ma w najbliższym czasie wejść do Polski – informuje portal wiadomoscihandlowe.pl. To marka znana przede wszystkim w Azji południowo-wschodniej oraz Ameryce Południowej. Pod rocznego względem obrotu jest większe niż Allegro, które właśnie zyskało nowego konkurenta na rodzimym rynku”.

Komentarz: polski rynek e-commerce rośnie jak na drożdżach, zatem kolejka chętnych by coś z tego uszczknąć dla siebie jest coraz dłuższa. Allegro zyskuje kolejnego konkurenta. Po Amazonie nadszedł czas na Shopee. Czy zagrozi pozycji Allegro? Czas pokaże…

Czytaj więcej

 

2. Brak półprzewodników – w wielu fabrykach staje produkcja samochodów” – Samochody.pl

„Globalny niedobór chipów uderza w producentów samochodów. Jak wiadomo  wykorzystują chipy półprzewodnikowe np. wyświetlaczy i systemów bezpieczeństwa. Globalny niedobór chipów półprzewodnikowych skłania producentów samochodów do ograniczania produkcji, ograniczania wyposażeni sprzedawanych samochodów przez co pojazdy dostępne dla nabywców trafiają z fabryk do dealerów w mniejszych ilościach”.

Komentarz: Nissan. Toyota. Ford. GM. Mercedes. To przykłady największych marek motoryzacyjnych, które ogłosiły już ograniczenie produkcji z powodu globalnego niedoboru chipów. Ten ostatni jest spowodowany COVID-19, który utrudnił funkcjonowanie fabryk przewodników oraz wygenerował znaczący wzrost popytu na, zawierające chipy, laptopy i smartfony, niezbędne w pracy zdalnej. Niestety rozwiązanie problemu może zająć nawet do 30 miesięcy, ponieważ branża automotive nie jest czele listy największych producentów półprzewodników. W pierwszej kolejności trafiają one do branży komputerowej, telefonicznej i elektroniki konsumenckiej. Naszpikowanie nowych samochodów elektroniką nie zawsze jest więc przewagą, czasem okazuje się być prawdziwym bólem głowy dla producentów.

Czytaj więcej

 

Marketing

TikTok overtakes YouTube for average watch time in US and UK” – BBC.com

App users in the UK and US are spending more time on TikTok than on YouTube, a new report suggests. Data from app monitoring firm App Annie indicates that average time per user spent on the apps is higher for TikTok, indicating high levels of engagement”.

Komentarz: Tik-Tok to fenomen, którego nie jestem w stanie do końca zrozumieć, podobnie zresztą jak kiedyś Snapchata. Może dlatego, że jestem „boomerem”? 😊 Nie da się jednak ukryć, że ten serwis jest chyba największym zwycięzcą czasów pandemii.

Czytaj więcej

 

MŚP&Startupy

„Większość funduszy VC nie zwraca inwestorom nawet włożonego kapitału” – Szymon Janiak, Linkedin

Wiele mówi się o atrakcyjności inwestycji w fundusze VC, które średnio dają kilkunastoprocentowe zwroty rocznie. Mało z kolei o fakcie, że większość inwestorów tylko traci pieniądze, bo zarabiają wyłącznie najlepsi”.

Komentarz: trochę to wydaje się zaskakujące, natomiast raczej trudno oczekiwać by w środowisku inwestującym w projekty obarczone bardzo wysokim ryzykiem zarabiać miałaby większość. Nawet przypływ nie podniesie tu wszystkich łodzi.

Czytaj więcej

 

Technologie&Innowacje

Singapore trials patrol robots to deter bad social behaviour” – Reuters.com

Singapore has started trialing robots to patrol public areas and deter poor social behaviour in its latest effort to further augment its strong portfolio of surveillance tools”.

Komentarz: kiedyś w jednym z raportów prognostycznych (chyba Mintela) była wzmianka o trendzie “obsesja bezpieczeństwa”. Jak dorzucimy do tego zjawisko automatyzacji/robotyzacji oraz jeden z najbezpieczniejszych krajów świata, to chyba poniższy obrazek nie będzie dla nas zaskoczeniem.

Singapurska Home Team Science and Technology Agency testuje obecnie dwa, wyposażone w kamery, roboty Xavier, które zajmują się wykrywaniem przypadków łamania restrykcji sanitarnych związanych z COVID-19, palenia papierosów w miejscach niedozwolonych oraz nieprawidłowego parkowania rowerów. Ciekawe czy w dalszej perspektywie doprowadzi to do odebrania części obowiązków ludzkim strażnikom prawa?

Czytaj więcej

 

Eduhacker

1. Warto przeczytać

„Co będzie, kiedy sztuczna inteligencja, robotyka, rzeczywistość wirtualna, biologia cyfrowa i wszechobecność sensorów zderzą się z drukiem 3D, łańcuchem bloków (ang. blockchain) i globalnymi sieciami o wysokiej przepustowości? Jak procesy konwergencji przekształcą zastane branże? Jak zmienią się metody wychowania dzieci, sposoby rządzenia państwami, działania służące ochronie naszej planety?

Diamandis, futurolog, przedsiębiorca branży kosmicznej, który stał się pionierem innowacji, oraz Kotler, autor książek, dwukrotnie nominowany do Nagrody Pulitzera i jednocześnie ekspert w dziedzinie maksymalizowania osiągnięć, wnikliwie analizują teorię i praktykę konwergencji technologii oraz to, w jaki sposób przebuduje ona wszystkie obszary naszego życia – transport, sprzedaż detaliczną, reklamę, edukację, rozrywkę, jedzenie i finanse – i poprowadzi ludzkość w nieznane, całkowicie przeobrażając świat, który dotychczas znaliśmy”.

Właśnie dlatego książka „Przyszłość jest bliżej, niż nam się wydaje. Jak konwergencja technologii radykalnie zmieni biznes, przemysł i nasze życie” Diamandisa i Kotlera (Stevena, nie Philipa 😊) ląduje na mojej liście zakupowej. Pewnie zbyt długo tam nie zagości.

Link do książki

2. Warto pobrać

3. Warto posłuchać

4. Warto obejrzeć


5. Warto wziąć udział

Najnowsze wydarzenia w kalendarzu:

Kalendarz marketingowo-strategiczny:

 

Marketingowe targowisko próżności

1. Cytat/Mem tygodnia


2. Wywiad tygodnia

3. Video tygodnia

Ostatnie słowo skazańca

Na dzisiaj wystarczy. Kolejne wydanie newslettera już w najbliższy wtorek. Jeżeli nie chcesz go przegapić, dołącz do grona subskrybentów. Będę też wdzięczny za udostępnienie newslettera znajomym w swojej sieci. Z góry dziękuję.

 

  Logo Jacek Lipski

Jacek Lipski

Jacek Lipski

Marketer z ponad 16 letnim doświadczeniem. Od grudnia 2015 r. działa pod marką B&L Consulting jako niezależny konsultant i szkoleniowiec w obszarze strategii marketingowych dla MŚP i startupów. Doświadczenie zdobywał również w lubelskiej agencji reklamowej Vena Art oraz w korporacyjnych działach marketingu i komunikacji w Warszawie i Gliwicach. Wykładowca na UMCS Lublin oraz WSB w Chorzowie, Gdańsku i Opolu.