Notki strategiczne #39 – newsletter o strategii, marketingu, MŚP oraz startupach

Data wpisu21 lipca 2021 Ilość komentarzy0

Ursus znów upada. Jak się rodziła legenda i dlaczego wpadła w tarapaty. Byron Sharp – Brand Purpose and the Tyranny of the Majority. Your startup is a movement – how founders should think about marketing. Nietypowe pomysły na biznes – Faretti.pl. Więcej w najnowszym numerze newslettera.

Notki strategiczne – spis treści wydania

 • Strategia: Ursus znów upada. Jak się rodziła legenda i dlaczego wpadła w tarapaty. 
 • Marketing: Byron Sharp – Brand Purpose and the Tyranny of the Majority. Co jest ważniejszego dla marki od posiadania BRAND PURPOSE
 • MŚP&Startupy: your startup is a movement – how founders should think about marketing. Nietypowe pomysły na biznes – Faretti.pl.
 • Sport & Biznes: miesięczna subskrypcja zamiast karnetów. 
 • Covid-19 i jego konsekwencje: SmartHotel rozegrał pandemię na swoich warunkach. 
 • Pozostałe stałe sekcje tematyczne: Eduhacker (czyli co branżowego warto przeczytać, pobrać, posłuchać i obejrzeć, wypróbować, a także w jakich wydarzeniach warto wziąć udział (w formie otwartego kalendarza Google), Marketingowe targowisko próżności (cytat/mem tygodnia, wywiad tygodnia).


Grupy tematyczne

Jak co tydzień, oprócz subskrypcji newsletterazapraszam do dołączenia do zamkniętej grupy strategiczno-marketingowej, którą prowadzę razem z Pawłem Krzemińskim na Facebooku.

Jeżeli zaś interesujesz się marketingiem sportowym to zajrzyj koniecznie do mojej grupy Marketing & Basketball. To forum do dzielenia się fajnymi praktykami i sposobami promocji tej najpiękniejszej (opinia subiektywna) dyscypliny sportu (zarówno na poziomie dyscypliny, jak i lig, klubów oraz graczy). Podrzucam tam najciekawsze inspiracje m.in.: z NBA, ACB, Euroligi oraz PLK.

 

Strategia

„Ursus znów upada. Jak się rodziła legenda i dlaczego wpadła w tarapaty?” – Adam Torchała, Bankier.pl

„Sąd ogłosił upadłość Ursusa. Ciężko jednak mówić o “śmierci legendy”, nową spółkę z legendarnym Ursusem łączyło bowiem niewiele. Nie zmienia to faktu, że kilka lat temu pretendowała ona do roli jednego z polskich hitów eksportowych. W ciągu kilku miesięcy wszystko się jednak zawaliło. Oto historia narodzin legendy, próby jej reanimacji, a następnie gorzkiej konfrontacji z rzeczywistością”.

Komentarz: może i z dawnym Ursusem obecny nie miał wiele wspólnego, niemniej jednak zawsze smuci mnie upadek polskiej marki. Niewiele tak rozpoznawalnych tworów mamy, więc zniknięcie z rynku jest w tym wypadku podwójnie, jeżeli nawet nie potrójnie, bolesne.

Przyczyny porażki są z reguły mocno złożone, natomiast w przypadku Ursusa warto zwrócić uwagę na 3 rzeczy. Pierwsza z nich to relatywnie słaba pozycja marki na rynku rodzimym, gdzie wyraźnie przegrywał rywalizację z włoską marką New Holland, amerykańską John Deere oraz czeską Zetor. Trochę to dla mnie zaskakujące, biorąc pod uwagę polski charakter marki i teoretycznie wysoką rozpoznawalność. Druga to kłopoty w jakie firma wpadła realizując działania eksportowe na rynku afrykańskim (konkretnie w Tanzanii). Tu widać jak na dłoni, że internacjonalizacja, choć tu w dużej mierze realizowana z pomocą polskich agend rządowych, może firmie przynieść równie dużo złego co dobrego. Trzecia – strzał w kolano, jakim okazał się być projekt rozwojowy czyli produkcja autobusów elektrycznych. Jak widać próba ucieczki do przodu też może być bolesna. Rzucenie rękawicy Solarisowi ewidentnie nie wypaliło. 

Czytaj więcej

 

Marketing

1. Byron Sharp – Brand Purpose and the Tyranny of the Majority” – Nick Liddel, BrandingMag.com

According to Nassim Taleb’s ‘Lindy Effect’, every year an idea passes without extinction doubles its additional life expectancy. So, if a book has been in print for forty years, it can expect to be in print for another forty. And if it survives a further ten years, then it will be expected to be in print for another fifty years after that. Before I found out about the Lindy Effect, I assumed that ideas – particularly ideas in the field of marketing – had a finite and limited shelf life. But now I’m not so sure”.

Komentarz: warto przeczytać, zwłaszcza jeżeli fascynujesz się koncepcjami Byrona Sharpe’a.

Czytaj więcej

2. „Co jest ważniejszego dla marki od posiadania BRAND PURPOSE? Brand Purpose, który realnie aktywuje do działania” – Agnieszka Kwaśniewska, CMO Insider

„O Brand Purpose w świecie współczesnego marketingu napisano i powiedziano wiele. O jego znaczeniu świadczą dane konsumenckie, które wskazują, że sięgając po marki coraz liczniej deklarujemy chęć wspierania tych zaangażowanych. Na przykład w badaniach Weber Shandwick 83% badanych zgadza się ze stwierdzeniem “It is more important now than ever to show support for companies that “do the right thing” by buying from them.” Za jego znaczeniem przemawiają też dane biznesowe. Według raportu Kantara „Inspiring Purpose-Led Growth” z 2020r. marki z silnym komponentem Purpose osiągają wzrost wartości o 175% na przestrzeni 12 lat, podczas gdy te nieposiadające go notują wzrost jedynie o 70%. Jak jednak posługiwać Brand Purpose w praktyce i co stanowi szczególną trudność w jego implementacji?”.

Komentarz: dwie rzeczy do zapamiętania z artykułu.

1. Warto przeczytać książkę How to activate Brand Purpose: How to Harness the Power of Movements to Transform Your Company” Scotta Goodsona i Chipa Walkera, z której pochodzi poniższy framework do projektowania i opisywania Brand Purpose.

 • DISSATISFACTION: co w otaczającym świecie wzbudza w marce NIEZADOWOLENIE? Na co marka się uskarża i na co ma w sobie brak zgody?
 • DESIRED CHANGE: w imię jakiej transformacji marka jest gotowa podjąć walkę? Jaką ZMIANĘ chce zobaczyć w świecie?
 • ENEMY: przeciwko czemu występuje marka? Kto lub co jest jej WROGIEM i z kim i czym podejmuje walkę?
 • STAND: za czym OPOWIADA SIĘ marka? Co stymuluje ją do podjęcia walki o przezwyciężenie wrogów i doprowadzenie do pożądanej zmiany?”

Przykład – marka Smart:

2. Moim zdaniem w praktyce „ścisłe połączenie biznesu z Brand Purpose i nie czynienie z niego „CSR-owej odnogi” działań firmy” jest ekstremalnie trudne. Zwłaszcza jak dochodzi do zderzenia się z rachunkiem ekonomicznym. Ten ostatni prawie zawsze wtedy wygrywa, no chyba że jesteśmy Patagonią 😊. Rzecz jasna mam nadzieję, że zmiany pokoleniowe (widoczne w badaniach) wymuszą na firmach pójście w opisywanym w artykule kierunku.

Czytaj więcej

 

MŚP&Startupy

1. „Your Startup Is a Movement. How Founders Should Think About Marketing” – David Sacks

During this campaign season, many of us are reflecting on how change is created and political movements take hold. There is an analogue between grassroots politics and startup evangelism. The best founders talk eloquently about their mission and the change they want to make in the world. They speak about something larger than dollars and cents. They articulate a vision of the future that attracts adherents. They create a movement”.

Komentarz:
W teorii wygląda to atrakcyjnie: 

 • define a larger cause,
 • articulate the problem better than anyone els,
 • attack the status quo,
 • define a category,
 • build the right team,
 • use “grassroots” customer testimony,
 • release news in lightning strikes, not dribs and drabs,
 • organize events to focus attention,
 • nurture your community,
 • pick noble fights,
 • strive for a large tent,
 • work with press and influencers in the right way,
 • stay grounded. 

W praktyce może okazać się problematyczne. Zwłaszcza jak Twój produkt nie jest tak „sexi” jak np.: Tesla, a Ty jako founder nie przypominasz charyzmą Elona Muska. 😊

Czytaj więcej

2. Nietypowe pomysły na biznes – Faretti.pl

Ostatnio przypadkowo natknąłem się na tą polską firmę w jednej z grup dla startupów. Faretti sprzedaje buty. Niby w tym nic odkrywczego, ale to nie są zwyczajne buty. To obuwie, które wygląda na zewnątrz zwyczajnie, natomiast podwyższa noszącego je mężczyznę od 6 do nawet 12 cm (w zależności od modelu). Naprawdę fajny przykład tego, że nawet w tak tradycyjnej kategorii produktowej można wymyślić coś nowego, spełniając niezaspokojone oczekiwania niszowego podsegmentu klientów.

Jakie mogą być motywacje kupujących? Dobroczynny wpływ na własną psychikę (kompleksy), wyższa partnerka (w większości kręgów kulturowych dla mężczyzn to ciągle problem), a także chęć wykorzystania… słabości ludzkiej psychiki. Nie od dzisiaj wiadomo przecież, że wyżsi ludzie mają w życiu łatwiej. Są postrzegani jako bardziej inteligentni, dominujący i atrakcyjni, co z reguły przekłada się na wysokość ich zarobków oraz sukcesy zawodowe. Wszystko to niestety wina naszego umysłu, który lubi sobie korzystać z uproszczeń i chodzić na skróty. 😊


Sport & Biznes

„Miesięczna subskrypcja zamiast karnetów” – Rafał Szyszka, SportMarketing.pl

„Za kilka tygodni do startu ruszą piłkarze w polskich ligach. Najpierw Ekstraklasa, później ekipy z I i II ligi. Piłkarze przygotowują się swoim torem, a kluby swoim. Dla tych drugich kluczową sprawą są karnety. W większości miast znamy już ceny, a kluby prześcigają się w nowszych i ciekawszych ofertach. Na piedestał wyskakuje jednak Górnik Łęczna, który do tradycyjnych opcji dodaje… subskrypcję miesięczną. Od teraz do comiesięcznych opłat za Netflixa czy siłownie, możesz dorzucić sobie karnet na mecze Ekstraklasy w Łęcznej”.

Komentarz: ciekawy eksperyment w kontekście uzupełnienia oferty klubu, do tej pory korzystającego z karnetów. Będę trzymał kciuki i uważnie obserwował, natomiast analogia do Netflixa wydaje mi się niespecjalnie trafiona. Przede wszystkim, dlatego że tam korzystam na żądanie, w każdej chwili kiedy mam ochotę (w przypadku klubu piłkarskiego sezon nie trwa cały rok). Ponadto tutaj subskrypcja to tak naprawdę prawo pierwokupu biletu w niższej cenie, ale do wykorzystania tylko w określonym czasie przed meczem. Nie ma gwarancji dostania biletu, jeżeli się spóźnimy.

Czytaj więcej

 

Covid-19 i jego konsekwencje

„SmartHotel. Polski startup rozegrał pandemię na swoich warunkach” – Michał Krawiel, Money.pl

„SmartHotel rozegrał pandemię na swoich zasadach. Polski startup to odpowiedź na zapotrzebowanie branży hotelarskiej i turystów w czasach pandemicznych. Firma pozyskała już 6 mln złotych na rozwój platformy do komunikacji z obsługą hotelową. SmartHotel wykorzystuje do tego znane komunikatory, Messenger i WhatsApp”.

Komentarz:

„System SmartHotel jest łącznikiem między gośćmi a pracownikami hoteli i właścicielami apartamentów. Nie wymaga instalowania na smartfonie dodatkowych aplikacji — wykorzystuje znane i naturalne dla klientów kanały komunikacji jak Messenger czy WhatsApp. System wysyła link na wskazany numer telefonu lub e-mail, pod którym znajduje się karta meldunkowa. Gość nie musi stać w kolejce przy recepcji i uzupełniać danych na papierze, może zrobić to zdalnie na swoim telefonie, w dogodnym momencie”.

Rozwiązanie wydaje się być genialne w swojej prostocie, natomiast pytanie w jaki sposób będzie rozwijać swoją propozycję wartości dla klientów, tak by cały czas wyprzedzać – pewnie już pracującą nad kopiowaniem technologii – konkurencję.

Czytaj więcej

 

Eduhacker

1. Warto przeczytać

„Alchemia. Zaskakująca moc pomysłów, które pozornie nie mają sensu” Rory Sutherlanda (legendy branży reklamowej z UK) to nowa książka, którą pochłaniam równolegle z innymi pozycjami. Dotyczy – w dużej mierze – ekonomii behawioralnej. Recenzję podrzucę jak tylko skończę czytać. Jak na razie – oceniam bardzo pozytywnie.

Link do książki

2. Warto pobrać


3. Warto posłuchać

4. Warto wziąć udział

Najnowsze wydarzenia w kalendarzu:

 • Wydarzenie pt. “Cykl webinarów marketing vs biznes #3: Czy start-up potrzebuje marketingu?”, które odbędzie się we wtorek (27 lipca) w godzinach 19:00 – 20:00. Prelegent: Agata Pałka. Organizator: More Bananas.

 • Wydarzenie “IAB ExpertPanel: Reklama online w dobie post-cookies”, które odbędzie się w czwartek (22 lipca) o godzinie 23:00. W panelu dyskusyjnym wezmą udział: Włodzimierz Schmidt (Prezes Zarządu IAB Polska), Paweł Laskowski (Prezes PBI), Bartek Malinowski (Regional President CEE, APAC & MEA, Adform), Andrzej Purchla (Ekspert AdTech, Agora), Tomasz Piątkowski (Chief Digital Officer, GroupM), Michał Stefański (Strategic Partnerships Lead, Google Polska). Organizatorem wydarzenia jest IAB Polska.

Kalendarz marketingowo-strategiczny:

 

Marketingowe targowisko próżności

1. Cytat/Mem tygodnia


2. Wywiad tygodnia

3. Video tygodnia


Ostatnie słowo skazańca

Na dzisiaj wystarczy. Kolejne wydanie newslettera już w najbliższy wtorek. Jeżeli nie chcesz go przegapić, dołącz do grona subskrybentów. Będę też wdzięczny za udostępnienie newslettera znajomym w swojej sieci. Z góry dziękuję. 

 

     Logo Jacek Lipski

Jacek Lipski

Jacek Lipski

Marketer z ponad 16 letnim doświadczeniem. Od grudnia 2015 r. działa pod marką B&L Consulting jako niezależny konsultant i szkoleniowiec w obszarze strategii marketingowych dla MŚP i startupów. Doświadczenie zdobywał również w lubelskiej agencji reklamowej Vena Art oraz w korporacyjnych działach marketingu i komunikacji w Warszawie i Gliwicach. Wykładowca na UMCS Lublin oraz WSB w Chorzowie, Gdańsku i Opolu.