Notki strategiczne #37 – newsletter o strategii, marketingu, MŚP oraz startupach

Data wpisu8 lipca 2021 Ilość komentarzy0

Red Bull, walkman, rower, czyli dlaczego coś, co nie powinno działać, jednak zadziałało. Jack Ma, Xi Jinping i WeChat – jak Komunistyczna Partia Chin rozwinęła potęgę technologiczną. Ritson on the 10 traits of a successful marketer. Dron z polskim oprogramowaniem SARUAV uratował życie człowiekowi. Po więcej zapraszam do najświeższego wydania newslettera.

Notki strategiczne – spis treści wydania

  • Strategia: Red Bull, walkman, rower, czyli dlaczego coś, co nie powinno działać, jednak zadziałało. Jack Ma, Xi Jinping i WeChat – jak Komunistyczna Partia Chin rozwinęła potęgę technologiczną.
  • Marketing: Ritson on the 10 traits of a successful marketer.
  • MŚP & Startupy: dron z polskim oprogramowaniem SARUAV uratował życie człowiekowi.
  • Technologie & Innowacje: Chińczycy dokonali przełomu – kwanty uderzą w hakerów.
  • Pozostałe stałe sekcje tematyczne: Eduhacker (czyli co branżowego warto przeczytać, pobrać, posłuchać i obejrzeć, wypróbować, a także w jakich wydarzeniach warto wziąć udział (w formie otwartego kalendarza Google), Marketingowe targowisko próżności (cytat/mem tygodnia, wywiad tygodnia).


Grupy tematyczne – zaproszenie

Jak co tydzień, oprócz subskrypcji newsletterazapraszam do dołączenia do zamkniętej grupy strategiczno-marketingowej, którą prowadzę razem z Pawłem Krzemińskim na Facebooku.

Jeżeli zaś interesujesz się marketingiem sportowym to zajrzyj koniecznie do mojej grupy Marketing & Basketball. To forum do dzielenia się fajnymi praktykami i sposobami promocji tej najpiękniejszej (opinia subiektywna) dyscypliny sportu (zarówno na poziomie dyscypliny, jak i lig, klubów oraz graczy). Podrzucam tam najciekawsze inspiracje m.in.: z NBA, ACB, Euroligi oraz PLK.

Zapraszam!


Strategia

1. „Red Bull, walkman, rower, czyli dlaczego coś, co nie powinno działać, jednak zadziałało” – Jakub Muller, Marketing przy Kawie

„Podstawową funkcją marketingu jest tworzenie nowej wartości, której nikt wcześniej nie odkrył. Jak ważna jest ta funkcja, pokazują przykłady wielu nowych marek. Napojów energetycznych, rowerów czy odtwarzacza do słuchania oper w samolocie. Gdy powstawały, wydawały się dziwaczne albo wręcz głupie. A jednak zadziałały, a Red Bull stworzył nawet unikalny model biznesowy”.

Komentarz: próba zrozumienia i nadążenia (bo lubimy zmieniać zdanie) za nielogiczną naturą człowieka to zdecydowanie najtrudniejsze zadanie każdego marketera oraz foundera. Z drugiej strony gdybyśmy byli jako konsumenci do bólu przewidywalni to marketing i biznes byłyby raczej nudnym zajęciem. Do listy przykładów podanych przez autora można spokojnie dopisać wiele innych produktów lub usług np.: AirBnB (spanie u nieznajomych zamiast w hotelu/motelu).

Czytaj więcej

2. „Jack Ma, Xi Jinping i WeChat. Jak Komunistyczna Partia Chin rozwinęła potęgę technologiczną?” – Michał Wyrębkowski, Klub Jagielloński

„Nie ma wątpliwości, że Chiny są gigantem technologicznym, który rozwija własne pomysły w tym zakresie. Jest to jednak rynek bardzo specyficzny. Polityka i biznes są w Chinach nierozerwalnie ze sobą splecione. Jak przebiegał rozwój technologiczny w tym kraju? Z jakimi barierami spotykają się zagraniczne firmy na chińskim rynku? I czy chińskie firmy technologiczne dalej są geopolityczną kartą przetargową w rękach Pekinu? Z dr. Michałem Boguszem, głównym specjalistą programu chińskiego w Ośrodku Studiów Wschodnich, rozmawia Michał Wyrębkowski”. 

Komentarz: Chiny warto obserwować, bo także w świecie technologii coraz częściej rozdają karty, a nie obserwują innych graczy. Do zapamiętania z artykułu:

  • „Chińskie firmy technologiczne są chronione przed zagraniczną konkurencją, lecz wewnątrz rynku panuje prawdziwa wolna amerykanka”.
  • „Jack Ma szykował się do dużej inwestycji, która znacznie wzmocniłaby jego pozycję. Dla władz KPCh byłby wtedy zbyt silny”.
  • „W Chinach istnieją regulacje prawne dotyczące zarządzania danymi, jednak ich celem jest wzmocnienie kontroli nad firmami technologicznymi”.
  • „Pekinowi skończył się kredyt zaufania. Wcześniej chińskie technologie były przyjmowane chętnie. Dziś świat chętnie się ich pozbywa”.

Czytaj więcej

 

Marketing

Ritson on the 10 traits of a successful marketer” – Matthew Valentine, Marketing Week

“Marketers at the top of their game possess 10 key traits, according Mark Ritson, from the willingness to trangress, an affinity with simplicity and an understanding that strategy means sacrifice”.

Komentarz: Empathy. Curiosity. Comfort with imprecision. Making Time. Long-term vision. Short-term doing. Choicefulness. Make things look simple. Rule breaking. Learning and adapting. Dodałbym do tej listy jeszcze wszechstronne zainteresowania (tak, bycie człowiekiem renesansu w tej branży zdecydowanie popłaca) oraz rozumienie technologii (bez tego prawie nic się nie uda zrobić we współczesnym marketingu).

Czytaj więcej

 

MŚP & Startupy

„Historia pisze się na naszych oczach: dron z polskim oprogramowaniem SARUAV uratował życie człowiekowi” – Tomasz Szwast, Oiot.pl

„O wielkim sukcesie mogą mówić naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego i pracownicy firmy SARUAV. Ich oprogramowanie, przy pomocy drona, odnalazło zagubionego człowieka, dzięki czemu ratownicy na czas zdążyli z pomocą”.

Komentarz:

„Akcja ratownicza z wykorzystaniem SARUAV przebiegała następująco. Operator drona wykonał zdjęcia lotnicze okolicy, w której mógł przebywać zaginiony mężczyzna. Zdjęcia zostały zgrane z pamięci drona do komputera z SARUAV i poddane analizie z wykorzystaniem algorytmów AI. Okazało się, że algorytm trafił w dziesiątkę, a operator już po chwili ujrzał komunikat wraz z fragmentem zdjęcia. Dysponując współrzędnymi geograficznymi miejsca, w którym znajdował się zaginiony, podjęto decyzję o dalszym prowadzeniu akcji ratunkowej z wykorzystaniem quada. Pomoc dotarła na czas, a zaginiony został bezpiecznie przekazany w ręce pogotowia ratunkowego”.

Innowacje ratujące ludzkie życie. Jak dla mnie to jedna z najpiękniejszych rzeczy w biznesie.

Czytaj więcej

 

Technologie & Innowacje

„Chińczycy dokonali przełomu. Kwanty uderzą w hakerów” – Michał Duszczyk, rp.pl

„Naukowcy z Uniwersytetu Nauk i Technologii w Hefei, podległego Chińskiej Akademii Nauk, zdołali przesłać między dwoma miastami „zaszyfrowane” kwantowo dane”.

Komentarz: teleportacja kwantowa i komputery kwantowe – od paru lat mówi się o tym jako o „Next Big Thing”. Wygląda na to, że przyszłość zaczyna pukać coraz mocniej do bram naszego świata. Warto obserwować to zjawisko, bo jest łączone m.in.: z kompletnym przeobrażeniem Internetu.

Czytaj więcej

 

Eduhacker

1. Warto przeczytać

Dzisiaj krótko zwięzłe i na temat. „Wiek paradoksów” Natalii Hatalskiej już zamówiłem w przedsprzedaży, do rąk dostanę we wrześniu. Na zakupowej liście wydawniczej lądują z kolei „Zainspirowani”. Znając życie zbyt długo tam nie zabawią. 😊

“Wiek paradoksów” – Natalia Hatalska
“Zainspirowani” – Marty Cagan

2. Warto pobrać

3. Warto przejrzeć

4. Warto posłuchać

5. Warto obejrzećMarketingowe targowisko próżności

1. Cytat/Mem tygodnia

Stare, ale jare i niezmiennie bawi. 😊

 

2. Wywiad tygodnia


3. Video tygodnia

 

Ostatnie słowo skazańca

Na dzisiaj wystarczy. Kolejne wydanie newslettera już w najbliższy wtorek. Jeżeli nie chcesz go przegapić, dołącz do grona subskrybentów. Będę też wdzięczny za udostępnienie newslettera znajomym w swojej sieci. Z góry dziękuję.

 

    Logo Jacek Lipski

Jacek Lipski

Jacek Lipski

Marketer z ponad 16 letnim doświadczeniem. Od grudnia 2015 r. działa pod marką B&L Consulting jako niezależny konsultant i szkoleniowiec w obszarze strategii marketingowych dla MŚP i startupów. Doświadczenie zdobywał również w lubelskiej agencji reklamowej Vena Art oraz w korporacyjnych działach marketingu i komunikacji w Warszawie i Gliwicach. Wykładowca na UMCS Lublin oraz WSB w Chorzowie, Gdańsku i Opolu.