Youth MediaLab Lublin 2016 vol. II

Startuje druga edycja Youth MediaLab Lublin dla gimnazjalistów i licealistów

Uwaga lubelscy gimnazjaliści i licealiści! Interesujecie się nowoczesnymi technologiami? Kręcą Was media społecznościowe? Chcecie nauczyć się programowania w Arduino, obsługi drukarki 3D lub montażu filmów? Już po raz drugi, razem z Warsztatami Kultury oraz w kooperacji z kolegami z zeszłorocznej MediaLab Lublin Battle, zapraszamy do udziału w cyklu bezpłatnych warsztatów Youth MediaLab Lublin 2016. Rekrutacja wystartowała, a na Wasze zgłoszenia czekamy do 2 października.

W zeszłym roku razem z moim „Check in Lublin” walczyłem w MediaLabie dla dorosłych, a w tym roku już po raz drugi zostałem koordynatorem podobnej imprezy dla gimnazjalistów oraz licealistów. Jeżeli jesteście zainteresowani tym jak przebiegała pierwsza edycja Youth MediaLab Lublin zerknijcie do relacji z Wielkiego Finału oraz przeczytajcie co o samym wydarzeniu mówią jego pierwsi zwycięzcy.

Teraz pozwólcie, że napiszę Wam parę słów o samym projekcie.


O „medialabowej” idei

Zanim przejdę do lubelskiego projektu warto wyjaśnić sobie czym jest MediaLab.

Pierwszy MediaLab zorganizowano w 1985 r. na jednej z najlepszych politechnik na świecie – Massachusetts Institute of Technology (USA). W dużym uproszczeniu to forma warsztatów, na których spotykają się ludzie z bardzo różnymi specjalnościami, zarówno „technicznymi” (np. programiści, inżynierowie, projektanci) jak i „miękkimi” (np. artyści, animatorzy kultury, kulturoznawcy). Uczestnicy warsztatów wspólnie pracują nad projektem, który łączy najnowocześniejsze technologie z multimediami. Przykładowy projekt „medialabowy”? Rzućcie okiem na „The City Beat” zrealizowany w 2014 r. na Cornell Tech.


Projekt Youth MediaLab Lublin 2016 vol. II
Teraz kiedy już poznaliście „medialabową” ideę chciałbym zaprosić Was do udziału w projekcie Youth MediaLab Lublin 2016 vol. II, organizowanym przez Warsztaty Kultury. To cykl bezpłatnych warsztatów dla uczniów klas III gimnazjum oraz lubelskich licealistów, w trakcie których będziecie mieli okazję poeksperymentować z nowoczesnym sprzętem, poznać od podszewki multimedia oraz stworzyć własny projekt „medialabowy” związany z Lublinem (np. do wykorzystania w trakcie najbliższej Nocy Kultury). Na każdym kroku będą towarzyszyli Wam doświadczeni trenerzy (WIĘCEJ INFORMACJI O TRENERACH TUTAJ), którzy nauczą Was obsługi przeróżnych, odjechanych urządzeń, a także podzielą się doświadczeniami, które zdobyli w trakcie zeszłorocznej MediaLab Lublin Battle dla dorosłych. Rzućcie teraz okiem na szczegółowy harmonogram projektu!

1. REKRUTACJA – do 2 października przyjmujemy zgłoszenia chętnych uczniów z klas III gimnazjum oraz licealistów z Lublina. Możecie zgłaszać się indywidualnie lub grupowo, z przyjaciółmi, itp. Wystarczy wypełnić FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY. Pamiętajcie, żeby nie odkładać tego na później. Liczba miejsc na warsztatach jest ograniczona (max. 30 osób).

2. PUBLIKACJA LISTY ZAKWALIFIKOWANYCH NA WARSZTATY– 3 października na stronie internetowej Warsztatów Kultury opublikujemy nazwiska szczęśliwej trzydziestki, która weźmie udział w Youth MediaLab Lublin 2016 vol. II. W przypadku większej ilości chętnych weźmiemy pod uwagę kolejność zgłoszeń oraz kreatywność odpowiedzi na pytanie z formularza zgłoszeniowego – „Dlaczego chcesz wziąć udział w Youth MediaLab Lublin 2016 vol. II”.

3. WARSZTAT „MediaLab od podszewki czyli burze mózgów, projekty, prezki, social media & pozostałe internety”, 6 października (czwartek), godz. 17:00-21:00, Bernardyńska 11. Prowadzący: Jacek Lipski.
Pierwszą część zajęć zaczynamy od spraw organizacyjnych czyli dzielimy uczestników na kilkuosobowe zespoły, które będą realizować projekty „medialabowe” oraz poznajemy zasady rywalizacji. Następnie pogadamy o najciekawszych projektach „medialabowych”, tak byście szybko złapali łyk inspiracji.

W drugiej części zajęć poznacie zasady prowadzenia i planowania projektów (brzmi jak nuda, ale przydaje się w życiu), a także przeróżne bezpłatne narzędzia internetowe ułatwiające pracę (bo po co wymyślać Amerykę od nowa). Pokażemy Wam również jak wykorzystywać media społecznościowe i inne „fejsbuki” do promocji projektu. Na zakończenie zrobimy krótki trening prezentacji projektu w modelu zaczerpniętym z TED, tak byście byli w pełni przygotowani na wielki finał naszego wydarzenia. 4.

4. WARSZTAT „Programowanie z Arduino” – 12 października (środa), godz. 17:00-21:00, Bernardyńska 11. Prowadzący: Łukasz Warowny.
Zajęcia czysto praktyczne. Co na Was czeka? Mikrokontrolery Arduino oraz Raspberry Pi! Zaczynamy od szybkiego przypomnienia podstaw elektroniki, a następnie zanurzamy się w świat platformy Arduino IED. W finale warsztatu każdy zespół zrealizuje mini wdrożenie z zastosowaniem Arduino.

5. WARSZTAT „Jak okiełznać drukarkę 3D” – 18 października (wtorek), godz. 17:00-21:00, Bernardyńska 11. Prowadzący: Robert Wciseł.
Macie ochotę poeksperymentować z drukiem 3D? Będziecie mieli na to niepowtarzalną okazję w trakcie warsztatów z człowiekiem, który o druku 3D wie niemal wszystko.

6. WARSZTAT „Lutujemy i filmujemy” – 27 października (czwartek), godz. 17:00-21:00, Bernardyńska 11. Prowadzący: Grzegorz Adamczuk.
Warsztat prowadzony przez Grzegorza Adamczuka składa się z 2 części. W części nr 1 w ruch pójdą lutownice (metoda THT), a Waszym zadaniem będzie zlutowanie prostego układu elektronicznego. W części nr 2 zajmiecie się tematyką foto i video. Przetestujecie aparaty fotograficzne, a następnie przygotujecie „zeszyt reżyserski”, poznacie zasady obsługi programu Windows Movie Maker oraz zmontujecie 60 sek. film. W końcowej części zajęć każda z grup będzie miała za zadanie zaprezentować go prowadzącemu oraz pozostałym uczestnikom.

Na zakończenie zajęć odpalamy zespołowe „burze mózgów”. W ich trakcie każda grupa wymyśli i zdecyduje, jaki projekt związany z Lublinem chce zrealizować w ramach Youth MediaLab Lublin 2016 vol.II.

7. WARSZTAT „Tworzymy projekty medialabowe” – 8 listopada (wtorek), godz. 17:00-21:00, Bernardyńska 11. Prowadzący: Jacek Lipski. Wsparcie: Robert Wciseł, Grzegorz Adamczuk, Łukasz Warowny.
Ostatnie i chyba najważniejsze zajęcia praktyczne. Poznaliście już wszystkie niezbędne narzędzia, dlatego zaczynamy od doszlifowania Waszych pomysłów na grupowe projekty „medialabowe”, a następnie przechodzimy do ich realizacji. Do Waszej dyspozycji jest każdy sprzęt, którego obsługi nauczyliście się na poprzednich warsztatach. Wsparciem służą Wam nasi trenerzy. Zadanie dla każdej z grup? Zrealizować w trakcie warsztatów projekt „medialabowy” związany z Lublinem (czyli przygotować go do finałowej prezentacji)!

8. „WIELKI FINAŁ YOUTH MEDIALAB LUBLIN 2016 vol.II” – 23 listopada (środa), godz. 17:00-20:00, Bernardyńska 11.
Warsztaty za nami. Czas na ostatnie wyzwanie, tym razem już na oświetlonej scenie, przed specjalnie zebranym jury. Każda z grup w trakcie 10 min. prezentacji a’la TED przedstawi projekt, nad którym pracowała w trakcie ostatnich warsztatów. Jury oceni Wasze prace i wybierze zwycięską grupę. Pod uwagę weźmie przede wszystkim końcową prezentację, nie zapominając jednak o punktach za obecność na wszystkich warsztatach. Zwycięska grupa otrzyma nagrodę-niespodziankę oraz pamiątkowe dyplomy, a wszyscy uczestnicy projektu specjalne certyfikaty.


Dlaczego warto wziąć udział w Youth MediaLab Lublin 2016 vol. II

Powodów macie co najmniej kilka.

  • Bo gdzie indziej będziecie mogli nauczyć się obsługi fajnego sprzętu takiego jak np. Arduino, czy drukarki 3D? Na dodatek nie płacąc za to ani grosza…
  • Bo to najlepsza okazja, by sprawdzić się np. w roli managera projektu.
  • Bo w szkole średniej robienia prezentacji, po których słuchacze nie zasypiają na stojąco i profesjonalnego „ogarniania fejsbuka” na pewno Was nie nauczą.
  • Bo MediaLab to naprawdę świetna zabawa, w trakcie której możecie poznać innych ludzi „zajaranych” nowoczesnymi technologiami.


Jak zgłosić swój udział w Youth MediaLab Lublin
To proste. KLIKNIJCIE i WYPEŁNIJCIE FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY. To zajmie Wam max. 5 minut. Uwaga: macie czas tylko do 2 października, do godz. 23:59!

Gdzie znaleźć więcej informacji o Youth MediaLab Lublin
Zajrzyjcie na podstronę PROJEKTU. Znajdziecie tam m.in. biogramy i fotki trenerów, a także kilka dodatkowych newsów projektowych. W razie dodatkowych pytań piszcie od razu na jlipski@bieleckilipski.pl albo jlipski520@gmail.com lub dzwońcie pod mój numer 501 425 828.

Do zobaczenia 6 października na pierwszych warsztatach!

 

Logo Jacek Lipski

 

Spodobał ci się wpis? Doceń autora „lajkiem”!Nie chcesz przegapić kolejnych wpisów? Zapisz się na newsletter.

Jacek Lipski

Marketer z ponad 15 letnim doświadczeniem. Od 2015 r. niezależny konsultant specjalizujący się w doradztwie strategicznym i marketingowym dla MŚP oraz startupów. Doświadczenie zawodowe zdobywał m.in.: w agencji reklamowej Vena Art w Lublinie oraz w korporacyjnych działach komunikacji marketingowej (Żagiel S.A. w Warszawie) oraz komunikacji wewnętrznej (Vattenfall Distribution Poland w Gliwicach).