Wywiad z Panią Magdaleną Jagiełło-Szostak, Członkiem Zarządu Krajowego Funduszu Kapitałowego

Jak działa „fundusz funduszy”? Czym jest „luka kapitałowa”? O co chodzi z „odwrotnym słoikiem”? Odpowiedzi na te i kilka innych pytań znajdziecie w krótkim wywiadzie, jakiego udzieliła mi Pani Magdalena Jagiełło-Szostak z Zarządu Krajowego Funduszu Kapitałowego, a zarazem Gość Specjalny poniedziałkowego „BizSpot” zorganizowanego w Business Link Lublin.

 

Pani Prezes, proszę powiedzieć coś więcej na temat specyfiki działalności Krajowego Funduszu Kapitałowego. Określacie się mianem „funduszu funduszy”. Co to oznacza w praktyce?
Krajowy Fundusz Kapitałowy został powołany na mocy ustawy. Przez „fundusz funduszy” rozumiemy taką instytucję finansową, która dokonuje inwestycji w specyficzny – „dwutaktowy” sposób. Nie inwestuje bezpośrednio w przedsiębiorstwo, ale w firmy, które inwestują w przedsiębiorstwo. Czyli „pierwszy takt” to nasza inwestycja w fundusz „venture capital”, a „drugi takt” to inwestycja funduszu kapitałowego z naszym udziałem w przedsiębiorstwo. W portfelu Krajowego Funduszu Kapitałowego nie znajdują się zatem spółki, zaangażowania kapitałowe bądź pożyczki udzielone przedsiębiorcom. W portfelu mamy za to inwestycje w fundusze „venture capital”.


Skąd pomysł na taki model wehikułu inwestycyjnego, jakim jest Krajowy Fundusz Kapitałowy?
U podstaw tego pomysłu leżała, podjęta 10 lat temu, decyzja merytoryczna naszego rządu i parlamentu związana z koniecznością walki z tzw. „luką kapitałową”. Warto wspomnieć, iż model „funduszu funduszy” jest modelem dosyć powszechnie stosowanym w krajach europejskich, które wcześnie stały się członkami Unii Europejskiej. Bezpośrednich wzorców najprawdopodobniej szukano m.in. w Wielkiej Brytanii. Nasza działalność nie ma charakteru czysto komercyjnego, ale charakter misyjny. To, w jaki sposób funkcjonujemy, jest też związane z przepisami o pomocy publicznej, które obowiązują w Unii Europejskiej. Nasze zaangażowanie w fundusze kapitałowe jest traktowane jednocześnie jako wsparcie dla inwestorów prywatnych tych funduszy i jako pomoc publiczna dla przedsiębiorców, w których te fundusze inwestują.


Jednym z celów funduszy jest zmniejszanie luki kapitałowej poprzez tworzenie wspólnie z inwestorami prywatnymi funduszy typu venture capital. Czy może Pani wyjaśnić Czytelnikom blogu czym jest luka kapitałowa i dlaczego powstaje? 

Mówiąc o luce kapitałowej mam na myśli taką sytuację, w której przedsiębiorca z jakichś powodów nie ma dostępu do zewnętrznego finansowania, wyczerpał wszystkie oszczędności, a także środki własne i znajomych, przez co nie może finansować rozwoju swojej firmy. Przez sam fakt, że przedsiębiorca nie ma zdolności kredytowej jest spychany w lukę kapitałową. Może też np. mieć zdolność kredytową, ale bank oczekuje od niego zabezpieczenia, którym przedsiębiorca nie dysponuje. Tutaj może zaingerować państwo stosując takie mechanizmy jak fundusze poręczeniowe czy poręczenia udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego czy też lokalne i regionalne fundusze poręczeniowe. Czyli mamy do czynienia z przedsiębiorcą, który ma zdolność kredytową, nie posiada zabezpieczenia, ale dysponuje poręczeniem.

Nasz przedsiębiorca może być też młodym „startupem”, który nie ma swojego portfolio, nie może się wykazać odpowiednią ilością pozytywnych sprawozdań finansowych, więc tutaj jedynym źródłem finansowania może być finansowanie kapitałem. Dostawcami kapitału mogą być te instytucje i podmioty, które mają większy apetyt na ryzyko niż banki np. fundusze „venture capital” lub „anioły biznesu”. Jeżeli jednak zabraknie tych dostawców kapitału, wtedy młody przedsiębiorca nie będzie mógł pozyskać niezbędnego finansowania.

Niestety do tej pory nie wykształcił się w Polsce efektywnie funkcjonujący ekosystem w postaci funduszy „venture capital”, który mógłby być naturalnym dostarczycielem takiego kapitału.  Ze środków publicznych, unijnych i konfederacji szwajcarskiej Krajowy Fundusz Kapitałowy utworzył zatem 16 funduszy kapitałowych, do których przyciągnęliśmy polskich inwestorów prywatnych i to jest mieszany kapitał publiczny i prywatny. Powstało 16 zespołów zarządzających, do których przedsiębiorcy mogą się zwrócić i to jest nasz wkład w próbę rozwiązania luki kapitałowej. Powstały instytucje finansowe, które teoretycznie i praktycznie mogą stać się dostawcą kapitału podwyższonego ryzyka dla początkującego przedsiębiorcy. Dokonały one łącznie ponad 130 inwestycji. To oczywiście nie działo się przez 10 lat, to jest dorobek ostatnich 7 lat.


Krajowy Fundusz Kapitałowy został utworzony w 2005 r. czyli działa już 10 lat. Czy może Pani pokusić się o krótkie podsumowanie najważniejszych osiągnięć Funduszu?     
10 lat naszego funkcjonowania to 10 lat eksperymentu. Sami postrzegamy siebie jako rodzaj eksperymentu i uważamy, że Krajowy Fundusz Kapitałowy przez sporą cześć tych 10 lat był startupem. Jesteśmy organizacja samoucząca się, wiemy ile błędów popełniliśmy, ale uważamy że biorąc pod uwagę z jakiego punktu startowaliśmy, nie dysponując doświadczeniem również jako kraj, to co udało nam się zbudować to jest naprawdę bardzo dużo.

Najstarsze historycznie fundusze pilotażowe i te pierwsze tzw. „unijne” (a mamy w ogóle 3 bloki funduszy – pilotaż finansowany ze środków rządu polskiego, 10 funduszy finansowanych ze środków unijnych i 4 fundusze finansowane z programu szwajcarskiego) powoli zamykają swoje inwestycje. Nie tylko kończą budowanie swoich portfeli, ale powoli przygotowują się do sprzedaży tych inwestycji, a niektóre z nich pokazują już pierwsze zyski To jest bez wątpienia sukces zarządzających funduszami, ale my też mamy prawo się nim chwalić.


Skąd pomysł na udział w wydarzeniu „BizSpot” w Business Link Lublin?

Zdecydowały 2 okoliczności. Osobiście realizuję program szwajcarski dedykowany nowym członkom Unii Europejskiej. Ideą tego programu, w ramach tórego realizowane są głównie projekty prospołeczne, jest wyrównywanie różnic społeczno-gospodarczych. Strona szwajcarska wskazała 4 regiony priorytetowe. Jednym z nich jest województwo lubelskie, a pozostałe to woj. podkarpackie, woj. świętokrzyskie i woj. małopolskie. Z tego względu rok temu udało nam się nawiązać współpracę z instytucjami otoczenia biznesu w Lublinie. Współorganizowaliśmy z Biznes Linkiem pierwszą  konferencję i uczestniczyliśmy w otwarciu tej instytucji. Byliśmy wówczas pod niesamowitym wrażeniem, jak ludzie pozytywnie na te wydarzenia reagowali, ilu było uczestników oraz widzów oglądających transmisję on-line. Mam wrażenie, że w Lublinie jest duża potrzeba rozmawiania o innowacyjności i przedsiębiorczości, dlatego też naszym obowiązkiem jest pojawiać się w mieście na takich wydarzeniach jak np. „BizSpot”.


Ostatnie pytanie. Wyczytałem w Pani oficjalnym biogramie, że jest Pani uczestnikiem studiów doktoranckich na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Rozumiem w takim razie, że zdarza się Pani bywać w Lublinie. Co Pani sądzi o naszym mieście?
Można nawet powiedzieć, że przez długi czas byłam „odwrotnym słoikiem” jeżdżącym popołudniu w piątki do Lublina razem z tą młodzieżą, która porzuciła lubelskie na rzecz Warszawy. Dwa lata ciągłych podróży do Lublina, uczestnictwo w zajęciach oraz konferencjach naukowych pozwoliły mi dostrzec potencjał ludzi, którzy naprawdę chcą coś w tym mieście zrobić. Lublin chyba za mało się pozycjonuje jako miasto z ambicjami. Moim zdaniem na pewno nie ma się czego wstydzić, więc powinien częściej chwalić się swoim sukcesami.

Dziękuję za rozmowę.


Magdalena Jagiełło-Szostak. Członek Zarządu Krajowego Funduszu Kapitałowego. Z sektorem finansowym związana od 22 lat. Pracowała w Ministerstwie Finansów, m.in. jako doradca ministra kierujący Wydziałem Skarbowych Papierów Wartościowych w Departamencie Długu Publicznego. Była doradcą Zarządu Pioneer Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego S.A. oraz Członkiem Zarządu Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych PZU S.A.


Zainteresował Was temat funduszy szwajcarskich lub działalności Krajowego Funduszu Kapitałowego?
Już 16 grudnia br. będzie kolejna okazja, by posłuchać wystąpienia Pani Magdaleny Szostak Jagiełło-Szostak, tym razem w trakcie „I urodzin Business Link Lublin”. Rejestrujcie się i do zobaczenia na miejscu (będę na pewno). Przy okazji możecie też rzucić okiem na nagranie z poniedziałkowego „BizSpot” przygotowane przez Profesjonalna.TV.

 

Życzę miłego oglądania!

Logo Jacek Lipski

Spodobał ci się wpis? Doceń autora „lajkiem”!Nie chcesz przegapić kolejnych wpisów? Zapisz się na newsletter.

Podobne wpisy:

  1. Wywiad tygodnia z Kingą Gruszecką, twórcą fan page’a „Humans of Lublin”

Jacek Lipski

Ekspert ds. strategii marketingowych dla MŚP w B&L Consulting. Mentor w AIP Lublin oraz współautor e-booka "Lubelskie Startupy 2015". Poprzednio Social Media & Account Manager w agencji reklamowej Vena Art, specjalista ds. komunikacji marketingowej w Żagiel S.A, oraz asystent ds. komunikacji wewnętrznej w Vattenfall Distribution Poland. Po godzinach pasjonat "creative writing", polskich kryminałów i koszykówki.