Subiektywny przegląd wydarzeń #3. Internety, marketing, popkultura, sport, polityka i styl życia.

Data wpisu26 stycznia 2014 Ilość komentarzy9

Het NieuwsWszechwładny Facebook ogłosił przed chwilą, że osiągnąłem limit 5 tys. polubionych stron. Nie proście mnie zatem w najbliższym czasie o lajki. Przynajmniej dopóki nie „odlubię” kilkuset fan pages. Zamiast tego zapraszam do przeczytania, a być może nawet polubienia, najnowszego przeglądu wydarzeń. Mijający tydzień dostarczył mnóstwo ciekawych historii. Poczynając od pierwszej wpadki minister Bieńkowskiej po dowód na istnienie Spidermana. Zapraszam do lektury!

 

Tradycyjnie zaczynam od przyznania tytułów „Człowieka Tygodnia” oraz „Idiotyzmu Tygodnia”. Do kogo wędrują wyróżnienia?


Człowiek Tygodnia
Nie mogłem się zdecydować. Przyznaję 2 równorzędne wyróżnienia. 

1. Piotr Wyszomirski, bramkarz naszej kadry szczypiornistów. Po fenomenalnym występie przeciwko Szwecji (momentami miał skuteczność obron na poziomie 75 proc.) okrzyknięto go w necie “Ministrem Obrony Narodowej”. Koledzy grający w polu dołożyli swoje, dzięki czemu pokonaliśmy wicemistrzów olimpijskich różnicą 10 bramek. To tak jakby wygrać w piłkę 5:0.

Piotr-Wyszomirski-czyli-nowy-Minister-Obrony-Narodowej

2. Jose Mujica, prezydent Urugwaju. Czytałem o nim niezły tekst w ubiegłorocznej „Polityce”. Polityk, który poszedł pod prąd ogólnoświatowej modzie i zrezygnował z bogactwa, blichtru i splendoru. Ciekawe co na to gwiazdy naszej rodzimej sceny politycznej? Wielbiciel zegarków za 40 tys. kafli (PO) pewnie odwraca głowę z niesmakiem.

Jose

Źródło: ilyke.net


Idiotyzm Tygodnia

Wpis, jaki ukazał się na fan page’u Bubble Shoes. Marka obuwnicza zachęcała w nim internautów do typowania daty śmierci mordercy z Piotrkowa Mariusza Trynkiewicza. Przedstawiciel firmy najpierw tłumaczył się koniecznością zwrócenia uwagi na poważny problem. Następnie skasował post i poinformował o „zhakowaniu” konta przez nieznanych sprawców.

Trymkiewicz postInternety

News Tygodnia
Jednocześnie największa Wpadka Tygodnia. Internety podbiła, niekoniecznie w zgodzie z własnym życzeniem soundbite „Taki mamy klimat” Bieńkowskiej. Pani minister przekonała się na własnej skórze, że z transportem, zwłaszcza kolejowym, nie pójdzie jej tak gładko jak z dzieleniem unijnej kasy. Po (nie)sławnej wypowiedzi na konferencji prasowej internet eksplodował memami. Więcej memów do obejrzenia na łamach portalu “wGospodarce”. 

Bieńkowska mem

Artykuł Tygodnia
Tekst założycieli agencji Melting Pot opublikowany na łamach „Nowego Marketingu”. Ciekawa lektura dot. kryzysów w social media. Polecam lekturę „Barbarzyńców w social media”.

Zdjęcie Tygodnia
Dwadzieścia siedem niezwykłych zdjęć wykonanych z lotu ptaka. Fotografowano przeważnie miasta. Całość możecie obejrzeć na stronie Buzz Feed.

Paris France

Autor zdjęcia: Yann Arthus-Bertrand
Źródło zdjęcia: Buzz Feed

Video Tygodnia
„Timlapse Teaser Warsaw” nakręcony przez Panów Kruszko i Kałuszko.


Strona Tygodnia
1.Timeline prezentujący 30 lat historii Maca. Storytelling w najlepszym wydaniu. Całość do obejrzenia na stronie Apple.

Apple Timeline

2. Pokaz możliwości Google Glass. Koniecznie sprawdźcie!


Mem Tygodnia

O Bieńkowskiej już pisałem. Podzielę się zatem 2 innymi znaleziskami z krańców internetu.

1. Dowód na istnienia Spidermana? Proszę bardzo. Znaleziony na fan page’u „I don’t , kurwa, care”.

Spiderman

2. Media społecznościowe pod każdą strzechą? Yes, yes, yes!

facebook

Najlepsza prezka
33 prawa content marketingu.


Nowości w social media
1. Facebook zapowiada kolejne zmiany algorytmu

Jak zawsze oberwą fan pages. Serwis obetnie zasięg memów i statusów tekstowych na rzecz linków.
2. Ilustrator agencji GONG realizuje pomysły wykopowiczów
Przez tydzień ilustrował marzenia użytkowników Wykop.pl. Oto jedna z wybranych prac. W sumie powstało ich 9. Moja ulubiona grafika poniżej.

wykop ilustracja


Blogosfera

Trzy najlepsze posty tygodnia
Ok, rozpędziłem się. W tym tygodniu tylko dwa.
1. „Trzynasty touchpoint – social media”
opublikowany na blogu „Why so social”
2. „Wywiad z Szymonem Szymczykiem, współtwórcą Prowly” na blogu Anny Miotk

Newsy Tygodnia
1. Powstało Polskie Stowarzyszenie Blogerów i Vlogerów
Nie bardzo wiem czym ma się zajmować, raczej się nie zapiszę (nie jestem zwierzęciem stadnym), ale działalność będę obserwował.

2. Kolejny etap kampanii Danona z blogerami
Ukazał się nowy spot „Wielkie odbicie Cajmel i Honey z rąk Małego Głoda”. Moim zdaniem akcja słaba. Nie bardzo rozumiem sens angażowania blogerek modowych do promocji FMCG.
Marketing

Spot Tygodnia
Video nagrane przez Nomad Skateboards w ramach ciekawej akcji outdoorowej. W mieście umieszczono niewidzialne rampy. Jak to możliwe? Sprawdźcie sami!

Viral Tygodnia
Raczej potencjalny viral. Kampania Old Spice naśmiewającą się z dziwnych ston internetowych. Szczegóły na TechChrunch.

old-spice

źródło zdjęcia: TechCrunch

Wydarzenie Tygodnia
Jest na świecie marka, która nie poprawia urody modelek Photoshopem. Tak właśnie postąpiła American Eagle w kampanii bielizny Aerie. To prawdziwa rzadkość!

Książka Tygodnia
Zdecydowanie „Sztuka rynkologii” Jacka Kotarbińskiego. Coraz mocniej zastanawiam się nad jej zakupem.

Najlepszy tekst tygodnia
W „New Yorkerze” możecie poczytać co sprawia, że historia staje się viralem – „THE SIX THINGS THAT MAKE STORIES GO VIRAL WILL AMAZE, AND MAYBE INFURIATE, YOU”.


Popkultura
W tym tygodniu nie odnotowałem nic godnego uwagi. Przez chwilę myślałem, że wstawię tu “Let’s Dance” Matyldy Damięckiej, ale ta wersja interpretacji Davida Bowiego nie przypadła mi do gustu. Widzieliście teledysk?


Sport

1. Zwycięstwo Łukasza Kubota w deblowym turnieju Australian Open
Pierwszy taki sukces naszego tenisa od bodajże 27 lat.

2. Szóste miejsce polskich szczypiornistów na Mistrzostwach Europy
Tak niewiele brakowało do medalowej czwórki. Niestety w meczu z Chorwatami nie pomógł nawet świeżo mianowany „Minister Obrony Narodowej” Piotr Wyszomirski. Szóste miejsce to i tak o wiele lepszy wynik niż spodziewaliśmy się przed startem turnieju.

3. Niesamowity slum dunk w wykonaniu Michelle Obamy
Barack Obama grał na studiach w basket – to wie prawie każdy. Okazuje się, że również Michelle radzi sobie całkiem nieźle. Widzieliście już jej występ w ramach kampanii „Let’s Move”?
Polityka

1. Wydarzenia na Ukrainie
Ciekawe czy Jacenko i Kliczko przyjmą ofertę Janukowycza? Mam nadzieję, że uliczna wojna w końcu dobiegnie końca. Objęcie foteli premiera i wicepremiera przez czołowych opozycjonistów oznaczałoby realną zmianę u naszych sąsiadów.
2.
“The hidden history of the CIA’s prison in Poland”
„The Washington Post” wraca z tematem więzień w CIA w Polsce. Coraz bardziej zaczynam się obawiać, że coś było na rzeczy, a paru naszym politykierom do spółki z ludźmi ze służb naprawdę odjęło rozum.
3. Początek kampanii wyborczej w Polsce
Walka o rząd dusz oficjalnie rozpoczęta. Pełna profeska. Po czym wnoszę? Jeżeli Premier i Szef Rządu zaczynają w trakcie obrad Sejmu wyzywać się od złodziei, oszustów i kłamców, to musi być kampania. Polish style. W najbliższych miesiącach muszę się do tego przyzwyczaić. Pewnie zacznę oglądać “Fakty” dopiero od 12 minuty.


Edukacja

Z cyklu najlepsze materiały do pobrania – raport „Marketing doświadczeń” firmy Mergeto. Czytaliście?

 

Nauka, technologia i gadżety
1. Google Keep
Mobilna aplikacja Google’a do robienia notatek (Android). Dostępna w Google Play.

2. Storehouse
Apka dostępna na razie tylko na iPadzie. Pozwala montować i łączyć zdjęcia, filmy i teksty.3. 18 narzędzi potrzebnych do stworzenia newslettera
Niezły materiał Fresh Maila. Pełny spis narzędzi, jakich potrzebujemy by stworzyć dobry newsletter.


Lubelskie Newsy
1. Antysemicka akcja w Lublinie

Syn emerytowanego profesora UMCS, z którym miałem kiedyś zajęcia z logiki prawniczej, wpadł w trakcie rozwieszania antysemickich plakatów. Rozwieszał je do spółki z pracownikiem Muzeum na Majdanku. Nie bardzo wiem jak to skomentować. Po prostu ręce opadają…
2. Kontrolerzy zniknęli z lubelskiego MPK
Sąd nakazał Zarządowi Transportu Miejskiego zerwanie umowy z firmą zatrudniającą kontrolerów. Powód? Nieprawidłowy rozstrzygnięty przetarg.


Styl Życia
Najlepsza „human interest story”, jaką poznałem w tym tygodniu.
„A Reflection” – przejmująca historia Władysława Tomczyka, kiedyś wziętego biznesmana, obecnie ulicznego skrzypka w jednym ze śląskich miast. Perfekcyjnie sfilmowana i opowiedziana.

 

To byłoby na tyle. Zobaczymy co przyniesie następny tydzień. Najbardziej liczę na unormowanie sytuacji na Ukrainie. Nie chciałbym więcej oglądać dantejskich scen, które obiegły cały Świat. 

Pozdrawiam
Podpis Jacek Lipski

 

Jacek Lipski

Jacek Lipski

Marketer z ponad 16 letnim doświadczeniem. Od grudnia 2015 r. działa pod marką B&L Consulting jako niezależny konsultant i szkoleniowiec w obszarze strategii marketingowych dla MŚP i startupów. Doświadczenie zdobywał również w lubelskiej agencji reklamowej Vena Art oraz w korporacyjnych działach marketingu i komunikacji w Warszawie i Gliwicach. Wykładowca na UMCS Lublin oraz WSB w Chorzowie, Gdańsku i Opolu.