„Cypherpunks. Wolność i przyszłość internetu”. Polska premiera książki Juliana Assange’a coraz bliżej

Data wpisu16 lipca 2013 Ilość komentarzy0

cypherpunks okładkaInternet bez wątpienia zmienił świat. Przeorał ludzką świadomość, stworzył nową kulturę i gospodarkę. Coraz mocniej zmienia również, do tej pory niezwykle odporny na zmiany, zamknięty krąg polityki. To fakt, z którym nie sposób polemizować. Zanim popadniemy jednak w totalny zachwyt nad owocami cyfrowej rewolucji i jej apostołów, pamiętajmy że sieć ma jeszcze jedno oblicze. Twarz o której media głośno nie mówią. Sieć to totalna wolność, ale i totalne zniewolenie. Daje wolność równie łatwo co zabiera. Jak każde narzędzie w ludzkich rękach potrafi zmienić się w pług lub w miecz. Wszystko zależy od jego użytkownika…


Pod koniec lipca wydawnictwo OnePress szykuje premierę, na którą czekam z niecierpliwością. Wstyd przyznać, że tylko z czystego lenistwa i skąpstwa nie zdecydowałem się na zakup angielskiej wersji. Ciemne chmury zbierają się nad moją głową…

 

Wracając do tematu, „Cypherpunks” Juliana Assange’a to manifest chyba najbardziej znanego aktywisty walczącego o wolność cyberprzestrzeni. Założyciel WikiLeaks Assange’a (gdyby ktoś nie wiedział) jest przedstawicielem środowiska tzw. „cyberphanks” – ruchu promującego powszechne korzystanie z kryptografii jako sposobu na zabezpieczenie sieciowej wolnej przed zaciekłym atakiem instytucji rządowych i korporacji polującej na nasze dane.

 

Książka stanowi zapis rozmów Assange’a z kluczowymi postaciami środowiska „cypherpunks”. Przytoczmy fragment jednej z rozmów:

Julian Assange: Czyli strategiczna inwigilacja to przechwytywanie wszystkiego co transmituje satelita telekomunikacyjny, i wszystkiego, co przechodzi przez włókna optyczne.

Andy Muller-Maguhun: Bo nigdy nie wiadomo, kto okaże się podejrzany.

 

Nic więcej nie ujawnię. Sami musicie sprawdzić, czy nie jesteście podejrzani. Sami musicie zdecydować, czy sieć wolność daje czy zabiera. Najbliższa okazja już 26 lipca.
Swoją drogą miło wiedzieć, że PUNK IS NOT DEAD. Nawet jeżeli chodzi o cypherpunks…

Pozdrawiam ukradkiem i po kryjomu
Bloger II klasy – Jacek Lipski

 

Ps. psyt… recenzja książki Assange’a pojawi się na blogu niebawem.

Jacek Lipski

Jacek Lipski

Marketer z ponad 16 letnim doświadczeniem. Od grudnia 2015 r. działa pod marką B&L Consulting jako niezależny konsultant i szkoleniowiec w obszarze strategii marketingowych dla MŚP i startupów. Doświadczenie zdobywał również w lubelskiej agencji reklamowej Vena Art oraz w korporacyjnych działach marketingu i komunikacji w Warszawie i Gliwicach. Wykładowca na UMCS Lublin oraz WSB w Chorzowie, Gdańsku i Opolu.