„Cypherpunks. Wolność i przyszłość internetu”. Polska premiera książki Juliana Assange’a coraz bliżej

cypherpunks okładkaInternet bez wątpienia zmienił świat. Przeorał ludzką świadomość, stworzył nową kulturę i gospodarkę. Coraz mocniej zmienia również, do tej pory niezwykle odporny na zmiany, zamknięty krąg polityki. To fakt, z którym nie sposób polemizować. Zanim popadniemy jednak w totalny zachwyt nad owocami cyfrowej rewolucji i jej apostołów, pamiętajmy że sieć ma jeszcze jedno oblicze. Twarz o której media głośno nie mówią. Sieć to totalna wolność, ale i totalne zniewolenie. Daje wolność równie łatwo co zabiera. Jak każde narzędzie w ludzkich rękach potrafi zmienić się w pług lub w miecz. Wszystko zależy od jego użytkownika…


Pod koniec lipca wydawnictwo OnePress szykuje premierę, na którą czekam z niecierpliwością. Wstyd przyznać, że tylko z czystego lenistwa i skąpstwa nie zdecydowałem się na zakup angielskiej wersji. Ciemne chmury zbierają się nad moją głową…

 

Wracając do tematu, „Cypherpunks” Juliana Assange’a to manifest chyba najbardziej znanego aktywisty walczącego o wolność cyberprzestrzeni. Założyciel WikiLeaks Assange’a (gdyby ktoś nie wiedział) jest przedstawicielem środowiska tzw. „cyberphanks” – ruchu promującego powszechne korzystanie z kryptografii jako sposobu na zabezpieczenie sieciowej wolnej przed zaciekłym atakiem instytucji rządowych i korporacji polującej na nasze dane.

 

Książka stanowi zapis rozmów Assange’a z kluczowymi postaciami środowiska „cypherpunks”. Przytoczmy fragment jednej z rozmów:

Julian Assange: Czyli strategiczna inwigilacja to przechwytywanie wszystkiego co transmituje satelita telekomunikacyjny, i wszystkiego, co przechodzi przez włókna optyczne.

Andy Muller-Maguhun: Bo nigdy nie wiadomo, kto okaże się podejrzany.

 

Nic więcej nie ujawnię. Sami musicie sprawdzić, czy nie jesteście podejrzani. Sami musicie zdecydować, czy sieć wolność daje czy zabiera. Najbliższa okazja już 26 lipca.
Swoją drogą miło wiedzieć, że PUNK IS NOT DEAD. Nawet jeżeli chodzi o cypherpunks…

Pozdrawiam ukradkiem i po kryjomu
Bloger II klasy – Jacek Lipski

 

Ps. psyt… recenzja książki Assange’a pojawi się na blogu niebawem.

Spodobał ci się wpis? Doceń autora „lajkiem”!Nie chcesz przegapić kolejnych wpisów? Zapisz się na newsletter.

Podobne wpisy:

  1. Powolne oswajanie internetu…
  2. Uwolnij swoje książki czyli book crossing!

Jacek Lipski

Ekspert ds. strategii marketingowych dla MŚP w B&L Consulting. Mentor w AIP Lublin oraz współautor e-booka "Lubelskie Startupy 2015". Poprzednio Social Media & Account Manager w agencji reklamowej Vena Art, specjalista ds. komunikacji marketingowej w Żagiel S.A, oraz asystent ds. komunikacji wewnętrznej w Vattenfall Distribution Poland. Po godzinach pasjonat "creative writing", polskich kryminałów i koszykówki.