Siedmiu Wspaniałych czyli blogerzy, których najczęściej czytałem w 2012

Data wpisu2 stycznia 2013 Ilość komentarzy2

SevenKoniec roku skłania do podsumowań – tak miał zaczynać się niniejszy post. Po przeczytaniu fali podsumowań, jaka przetoczyła się w ostatnim miesiącu przez tablicę mojego Facebooka, zmieniłem zdanie. Postanowiłem darować sobie pisanie o najchętniej czytanych postach, największych sukcesach i planach na kolejne 12 miesięcy, itp. Robiłem to z uporem godnych lepszej sprawy w minionych latach, dopiero teraz zdając sobie sprawę że tak naprawdę prawie nikogo poza moją (nie)skromną osobą to za bardzo nie obchodzi.

 

Poczyniłem zresztą w ostatnim czasie trochę niepokojące spostrzeżenie, że moja obecność w social media jest za bardzo nakierowana na wyrażanie własnej opinii (jak każdy grafoman uwielbiam tworzyć sążniste elaboraty pełne prawd objawionych). W ostatnich miesiącach zapomniałem o słuchaniu, co też zamierzam niniejszym postem zmienić. Na początek, zamiast promować własną pseudotwórczość, przedstawiam moją prywatną TOP lista blogów o social media, marketingu i komunikacji, które najczęściej odwiedzałem w 2012. Zapraszam w krótką podróż po branżowej blogosferze!

 

SIEDMIU WSPANIAŁYCH

Ok, sześciu Wspaniałych i jedna Wspaniała. Kolejność w tym wypadku przypadkowa, wybór blogów zupełnie subiektywny.

 

1.Pijaru Koksu Blog czyli jak pisze autor Jakub Prószyński (community manager w faceADDICTED) – blog marketingowy o małym, ale skutecznym zasięgu. Prawdziwa kopalnia wiedzy o social media i content marketingu. Polecam zwłaszcza “Podsumowania tygodnia w social media” wydawane przez Jakuba z regularnością szwajcarskiego zegarka.

2. Blog.Oslawiony.pl czyli nie będziesz miał innych blogów przede mną. Michał Gąsior (Senior Digital Strategist w agencji reklamowej LOWE GG) pisze o social media, reklamie, brandingu, strategii – generalnie o wszystkim co dotyczy szeroko rozumianego marketingu.

3. Blog Creamteam Branding & Advertising Design Studio z Krakowa – nieco mniej znany szerszej rzeszy Czytelników blog, ale nie bez powodu znalazł się na mojej liście. Jeżeli szukacie niestandardowego spojrzenia na design i marketing to niewątpliwie musicie go odwiedzić. Soczysty i lekko niewyparzony język głównego autora (Mareksy, nie obrazisz się mam nadzieję) na pewno przypadną Wam do gustu. Zatem do dzieła, jak pisze autor blogu – “śpieszmy się dyskutować…”

4. Blog Marketing XXI wieku – pisany przez Jacka Pogorzelskiego, człowieka którego książki recenzowałem (zobacz”Mity marketingowe” i ). Jeden z nielicznych blogów, które bez chwili zawahania mogę nazwać eksperckim, stworzony przez jedną z nielicznych osób, które bez cienia wątpliwości nazywam “autorytetem”.

5. Hatalska.com – blog autorstwa Natalii Hatalskiej, której chyba nie trzeba szerzej przedstawiać. Czołowa polska blogerka, wykładowca akademicki, Chief Inspiration Officer w domie mediowym McCann i można by tak jeszcze długo wymieniać. Natalia Hatalska pisze o reklamach (często o ambiencie), social media i komunikacji w ogóle. Polecam przede wszystkim publikowane na łamach blogu CaseBooki i Trend Booki, a także prezentacje zamieszczane na SlideShare.

6. DamianKowalczyk.com – blog o komunikacji marketingowej on line i off line (z innej strony).  Doceniam ciekawe spostrzeżenia i interesujące analizy.

7. WhySocial – blog Artura Roguskiego, jaki odkryłem kilka tygodni temu. Autor (Social Media Director w agencji VIS Services) zdobył moje uznanie poziomem merytorycznym wpisów oraz ciętym językiem.

 

Tak oto przedstawia się moja magiczna siódemka. Z pewnością zwrócił Waszą uwagę brak blogów innych niż polskojęzyczne, ale to już temat na zupełnie inną dyskusję i zapewne oddzielny post. Konkludując, zachęcam do lektury wszystkich wyżej wymienionych blogów!

 

To mówiłem ja, bloger II klasy – Jacek Lipski

Jacek Lipski

Jacek Lipski

Marketer z ponad 16 letnim doświadczeniem. Od grudnia 2015 r. działa pod marką B&L Consulting jako niezależny konsultant i szkoleniowiec w obszarze strategii marketingowych dla MŚP i startupów. Doświadczenie zdobywał również w lubelskiej agencji reklamowej Vena Art oraz w korporacyjnych działach marketingu i komunikacji w Warszawie i Gliwicach. Wykładowca na UMCS Lublin oraz WSB w Chorzowie, Gdańsku i Opolu.