Marketing relacji – na czym to polega?

Data wpisu28 stycznia 2013 Ilość komentarzy6

handshakeMarketing jest postrzegany jako stosunkowo młoda dziedzina wiedzy, wykorzystywana przede wszystkim na gruncie prowadzenia działalności gospodarczej. Wsparcie marketingowe jest niezbędne dla osiągnięcia sukcesu w sferze biznesu, w możliwie jak najkrótszym czasie. Marketing bardzo często utożsamiany jest stricte z reklamą, ale jest to wąskie pojmowanie idei marketingowej. Marketing jest bardziej sposobem na komunikację pomiędzy firmą, nadawcą komunikatu marketingowego, a klientem – który jest odbiorcą takiego komunikatu. Marketing nie jest dziedziną jednorodną. Między innymi w jego zakresie wymienić można marketing relacji. Czym on jest i jak można go zastosować w praktyce?

 

Pojęcie marketingu relacji

Pod pojęciem marketingu relacji kryje się sposób komunikowania się przedsiębiorstwa z każdym, indywidualnym klientem. Tematykę komunikatu może stanowić asortyment produktów i usług świadczonych przez daną firmę. Celem, dla którego podejmowany jest marketing relacji, jest ciągły, nieprzerwany rozwój długoterminowej relacji pomiędzy klientem, a firmą i na odwrót, z korzyścią dla obu stron. Marketing relacji bardzo często nazywany jest marketingiem partnerskim, marketingiem powiązań czy marketingiem związków.

Najważniejszym aspektem, na jakim skupia się marketing relacji, jest utworzenie i utrzymywanie więzi z klientem. Zgodnie z poglądem mówiącym o tym, że łatwiej i taniej utrzymać lojalność dotychczasowego klienta, niż zdobyć kolejnego klienta, marketing relacji rzeczywiście nabiera na znaczeniu i wydaje się być bardziej uzasadniony. W marketingu relacji najważniejszy jest klient, który na każdym etapie komunikacji pozostaje w centrum zainteresowania.

 

Koncepcja rynkowa w marketingu relacji

strategyMarketing relacji idealnie wpisuje się w jedną z ostatnio wykorzystywanych przez firmy koncepcji funkcjonowania. Mowa tu koncepcji orientacji rynkowej, którą w praktyce stosują firmy, które chcą zdobywać klientów i utrzymywać z nimi kontakt. Lojalność uzyskana w ten sposób skłania klienta do dokonywania zakupów w tym przedsiębiorstwie, a nie u konkurencji.

 

Można w tym względzie powiedzieć, że marketing partnerski, czy relacji prowadzi do osiągnięcia określonych przez firmę celów strategicznych.

Skuteczność rynkowa firm jest uzależniona w idei marketingu relacji, od nawiązania partnerskich stosunków z uczestnikami rynku, nie tylko z klientami, ale również strategicznymi kontrahentami w biznesie.

 

Jak prowadzić działania z zakresu marketingu relacji

Każdy klient w marketingu relacji wymaga indywidualnego podejścia ze strony sprzedającego, ekspedienta, czy doradcy. Nie można za każdym razem nawiązywać znajomości z klientem suchym stwierdzeniem „Dzień dobry, w czym mogę pomóc?”. Należy wyczuwać intuicyjnie, czego klient oczekuje i jakie ma preferencje.

W marketingu relacji ma się tylko jedną chwilę na zdobycie przychylności klienta. Jeśli sprzedawca odpowiada na potrzeby klienta, tworzy niewidzialną więź, która według zasad, marketingu relacji, przekłada się na osiągnięcie realnych korzyści przez firmę.

 

Artykuł opracowany przez portal www.biznes-firma.pl

Ps. to jest artykuł sponsorowany.

Jacek Lipski

Jacek Lipski

Marketer z ponad 16 letnim doświadczeniem. Od grudnia 2015 r. działa pod marką B&L Consulting jako niezależny konsultant i szkoleniowiec w obszarze strategii marketingowych dla MŚP i startupów. Doświadczenie zdobywał również w lubelskiej agencji reklamowej Vena Art oraz w korporacyjnych działach marketingu i komunikacji w Warszawie i Gliwicach. Wykładowca na UMCS Lublin oraz WSB w Chorzowie, Gdańsku i Opolu.