„Jak kreować marki, które pokocha pokolenie Y?” – recenzja książki Joeriego Van Den Bergha i Matthiasa Behrera

„Najlepsza książka marketingowa 2011 roku”. Jak widzę podobne stwierdzenia na okładce książki, od razu w mojej głowie zapala się czerwone światełko ostrzegawcze. Zbyt mocno „pachnie” pseudomarketingowym bełkotem i pustosłowiem. Tytuł książki również nie wywołał we mnie zachwytu. Generalnie staram się unikać wszystkich pozycji, których tytuł zaczyna się od „Jak.. (podbiłem Amerykę/opłynąłem w pontonie cały świat/wywołałem II wojnę światowa/zbudowałem pierwszego toi-toia – niepotrzebne skreślić). Zbyt mocno kojarzą mi się z poradnikiem małego majsterkowicza. Co więc skłoniło mnie do porzucenia dziwnych obiekcji i przeczytania książki „Jak kreować marki…”? Co sprawiło, że z czystym sumieniem mogę zarekomendować tę książkę Czytelnikom swego blogu?

 

Zero ściemy. W odróżnieniu od licznych marketingowych bestsellerów autorzy niniejszej książki nie każą mi brać swojej chwytliwej teorii w ciemno i przyjmować jej na wiarę. W tym wypadku teoria powstała w oparciu o wyniki 5 letnich badań nad psychologią. Niby drobiazg, ale czyni różnicę. Zbyt dużo książek marketingowych przeczytałem, w których przeróżni guru wykładali swoje teorie ex cathedra, niczym prawdę objawioną, bez jakiegokolwiek cienia dowodu. Bez naukowej weryfikacji własnych hipotez. Za hipotezą, zamiast wyników badań, stał zwykle tylko i wyłącznie autorytet (często sztucznie wykreowany) danego autora.

 

Na szczęście książka „Jak kreować marki…” jest w całości oparta o wyniki badania. To nie jest oczywiście jedyny powód, dlaczego warto sięgnąć po tę pozycję. Autorzy „popełnili” pierwszą na rynku kompleksową analizę „Pokolenia Y” czyli ludzi urodzonych w latach 1980-1996. To obecnie jedna z największych i najbardziej znaczących grup docelowych dla marketerów z całego świata.

 

Sam należę raczej do „Pokolenia X” (rocznik 1980), więc z prawdziwą przyjemnością poczytałem o różnicach dzielących obydwa pokolenia. Różnicach kluczowych z punktu widzenia budowy skutecznych przekazów marketingowych i atrakcyjnych marek.

 

Jak wobec tego kreować marki, które pokocha Pokolenie Y? Odpowiedź autorów książki to model CRUSH, opisujący 5 czynników charakteryzujących markę atrakcyjną dla Pokolenia Y. Jak rozumieć akronim?

 

C – coolness – atrakcyjność

R – realness – unikalność

U – uniqueness – oryginalnosc

S – self identification with the brand – identyfikacja z daną marką

H – happiness – zadowolenie

 

Akronim nieco infantylny, ale jego rozwinięcie oraz wyniki badań robią wrażenie.
Z wyżej wymienionych względów, z całego serca i z czystym sumieniem polecam Wam lekturę książki „Jak kreować marki, które pokocha Pokolenie Y?”. Nie bez znaczenia dla mojej oceny jest obecność w książce licznych case studies, o których wcześniej nie słyszałem, np. kampania społeczna „Coffin Shop” Fińskiego Stowarzyszenia Walki z Rakiem” (przekaz – „widziałeś już, jak będziesz wyglądał w trumnie”).

 

 

Polecam lekturę książki!

To pisałem ja, bloger II klasy – Jacek Lipski

Spodobał ci się wpis? Doceń autora „lajkiem”!Nie chcesz przegapić kolejnych wpisów? Zapisz się na newsletter.

Podobne wpisy:

  1. „Jak kreować marki, które pokocha pokolenie Y?” zapowiedź recenzji książki Joeriego van der Bergha i Mattiasa Behrera
  2. „Zakamarki marki” Paweł Tkaczyk – recenzja książki
  3. „(R)ewolucja marki” – recenzja książki Jacka Pogorzelskiego
  4. „WordPress 3. Instalacja i zarządzanie” recenzja książki Łukasza Wójcika
  5. Social media i marketing w internecie – biblioteczka początkującego. TOP 10 książek, które trzeba przeczytać!

Jacek Lipski

Ekspert ds. strategii marketingowych dla MŚP w B&L Consulting. Mentor w AIP Lublin oraz współautor e-booka "Lubelskie Startupy 2015". Poprzednio Social Media & Account Manager w agencji reklamowej Vena Art, specjalista ds. komunikacji marketingowej w Żagiel S.A, oraz asystent ds. komunikacji wewnętrznej w Vattenfall Distribution Poland. Po godzinach pasjonat "creative writing", polskich kryminałów i koszykówki.