Piosenki o niepolskich miastach. Jak muzyka współtworzy miejską opowieść?

zachód slońca nad miastemTak jak pisałem w połowie grudnia zeszłego roku, każde miasto ma swoją historię do opowiedzenia. Często opowiada ją właśnie poprzez muzykę. Poprzedni post dotyczył Polski. Teraz czas przekroczyć granice Ojczyzny i wyruszyć w podróż po odległych krainach. Nowy York, Paryż, Londyn, Buenos Aires i kilka innych miast. Wybierzesz się ze mną na krótką wyprawę? Nie potrzebujesz paszportu. Skorzystamy ze światłowodów…

 

Zupełnie jak w znanej piosence wykorzystanej również w reklamie internetu Dialog. “Hallo, to ja, pędzę do Ciebie światłowodem. Ty wiesz,  mam do przebycia długa drogę…”

 

Na początku droga prowadzi do USA, niegdysiejszej Ziemi Obiecanej kilku pokoleń Polaków.

Nowy York

“New York, New York” Frank Sinatra “

 

“City of Emigrants” Steve Earle

 

Filadelfia

“Streets of Philadelphia” Bruce Springsteen

 

Chicago

“Chicago – bad as me” Tom Waits

 

Miami

“Miami” Will Smith

 

Los Angeles

‘Welcome to the jungle” Guns N’ Roses

 

“California Love” 2Pac

 

San Francisco

“San Francisco” Scott MacKenzie

 

Z USA wracamy do Europy!

Paryż

“Paris, Paris” Malcolm McLaren & Catherine Deneuve

 

Londyn

“London Calling” The Clash

 

Moskwa

“Moskau” Dschingis Khan

 

Szybki skok na drugą stronę Atlantyku. Zajrzyjmy do Argentyny!

Buenos Aires

“Buenos Aires” Madonna w filmie “Evita”

 

Na koniec puszczamy wodze fantazji. Czas na komiksowe Gotham City, miasto Batmana…

“Gotham City” R. Kelly

 

Muzyka ma niesamowitą siłę nośna. Dodaje “speeda” każdemu przekazowi, nie tylko marketingowemu. Miejskie legendy zawsze mają w tle jaką melodię. Jeżeli miasto nie dorobiło się żadnej piosenki na swój temat, to znaczy najpewniej że jest bezbarwne i pozbawione osobowości. Co Wy na to? Podzielacie moją opinię? A może uważacie, że to bzdury? Czekam na Wasze komentarze. Jeżeli znacie jakieś fajne songi miejskie, o których nie napisałem w poście, będę wdzięczny za sugestię!

Z wyrazami szacunku

Jacek Lipski

Ps. blog “Marketing, książki i życie” ma również swoją stronę na FACEBOOKU, gdzie można do woli komentować, dyskutować i krytykować moje posty. Serdecznie zapraszam!

Spodobał ci się wpis? Doceń autora „lajkiem”!Nie chcesz przegapić kolejnych wpisów? Zapisz się na newsletter.

Jacek Lipski

Marketer z ponad 15 letnim doświadczeniem. Od 2015 r. niezależny konsultant specjalizujący się w doradztwie strategicznym i marketingowym dla MŚP oraz startupów. Doświadczenie zawodowe zdobywał m.in.: w agencji reklamowej Vena Art w Lublinie oraz w korporacyjnych działach komunikacji marketingowej (Żagiel S.A. w Warszawie) oraz komunikacji wewnętrznej (Vattenfall Distribution Poland w Gliwicach).