Piosenki o polskich miastach. Jak muzyka współtworzy miejską opowieść?

Data wpisu13 grudnia 2011 Ilość komentarzy6

Warszawski Most NocąKażde polskie miasto ma swoją historię. Lepszą bądź gorszą. Krótszą lub dłuższą. Pełną dramatycznych zwrotów akcji, niebotycznych wzlotów i bolesnych upadków. Nie każde miasto potrafi swoją historię opowiedzieć. Nie każde miasto potrafi wpływać na życie mieszkańców tak, by zechcieli podzielić się jego historią z innymi. I w końcu nie każde miasto potrafi stworzyć swoją legendę. Miejską legendę współtworzy bowiem w dużej mierze muzyka.

Piosenki oddające duszę miasta potrafią rozprzestrzeniać jego legendę wśród setek tysięcy odbiorców. Dlatego też w dzisiejszym poście rytm pisania wyznaczają nuty, a nie słowa. Tym razem nie zamierzam zbyt często komentować, oceniać, ganić lub chwalić. Niech o polskich miastach opowiedzą Ci, a właściwie zaśpiewają, ludzie posługujący się słowem o wiele sprawniej niż ja. Niemen, Grechuta, Demarczyk i L.U.C. Osiem miast i czternaście piosenek. Warszawa, Kielce, Kraków, Wrocław, Poznań, Łódź, a w końcu Tomaszów Mazowiecki i Piła. Miłego słuchania!


1. WARSZAWA

Najwięcej piosenek znalezionych w sieci jest o Wawie. Być może kojarzę większą część z nich, ponieważ od prawie 3,5 roku mieszkam w stolicy i “w moich snach wciąż Warszawa”. Najbardziej przemawia do mnie “Sen o Warszawie” Czesława Niemena. Tworzy idealne tło muzyczne dla pokazów tańczących fontann, które organizowane są w lecie na Starym Mieście.

“Sen o Warszawie” Czesław Niemen

“Taka Warszawa” Beata Kozidrak

“Stacja Warszawa” Lady Pank

“Warszawa” T.Love

 

2. WARSZAWA i KIELCE

O Kielcach tylko jedna zwrotka. Za to jaka…

“Mam tak samo jak Ty” Wzgórze Ya Pa 3&Warszawski Deszcz

 

3. KRAKÓW

Jak dla mnie najlepszy jest, najmniej znany utwór o Krakowie, w wykonaniu Homo Twist.

“Kraków” Homo Twist

“Kraków” Myslovitz&Marek Grechuta

“Nie przenoście nam stolicy do Krakowa” Grzegorz Turnau&Andrzej Sikorowski

 

4. WROCŁAW

L.U.C., L.U.C., L.U.C.!

“Nadzieja o Wrocławiu” Lech Janerka

“Chudzi kosmici z Krainy Wodorostów…” L.U.C.

 

5. POZNAŃ

Ezoteryczny song!

“Ezoteryczny Poznań” Pidżama Porno

 

6. ŁÓDŹ

Mocne słowa!

“Cała prawda o Łodzi” O.S.T.R.

 

7. TOMASZÓW MAZOWIECKI

Nazwisko Demarczyk mówi samo za siebie!

“Tomaszów” Ewa Demarczyk

 

8. PIŁA

Prześmieszny utwór!

“Piła tango” Strachy na Lachy

 

Jestem ciekaw, czy znacie jeszcze jakieś inne równie klimatyczne piosenki o polskich miastach? Niniejszy post powstał w efekcie gruntownego przeszukania “pamięci muzycznej” autora i YouTube. Na pewno pominąłem jakieś wartościowe kawałki np. nie znalazłem nic dotyczącego mojego rodzinnego Lublina. Byłbym wdzięczny za parę wskazówek… 😎

Pozdrawiam

Jacek Lipski

Jacek Lipski

Jacek Lipski

Marketer z ponad 16 letnim doświadczeniem. Od grudnia 2015 r. działa pod marką B&L Consulting jako niezależny konsultant i szkoleniowiec w obszarze strategii marketingowych dla MŚP i startupów. Doświadczenie zdobywał również w lubelskiej agencji reklamowej Vena Art oraz w korporacyjnych działach marketingu i komunikacji w Warszawie i Gliwicach. Wykładowca na UMCS Lublin oraz WSB w Chorzowie, Gdańsku i Opolu.