“Zakamarki marki” Paweł Tkaczyk – recenzja książki
Marketing. Zero teorii. Sama praktyka. Polski autor w polskich realiach. Najbardziej aktualna wiedza. Rzeczy, o których mogłeś nie wiedzieć, zapomnieć lub pominąć podczas budowania swojej marki. Tę długą litanię komplementów można przeczytać na okładce książki Pawła Tkaczyka. Czy “Zakamarki marki” zasługują na każde z wyżej wymienionych określeń? W mojej ocenie niekoniecznie…
Paweł Tkaczyk “zwykł mówić o sobie (cytuję, sam tego nie wymyśliłem), że “zarabia na życie opowiadaniem historii”. Jego książka “Zakamarki marki” też opowiada swego rodzaju historię. Szkopuł w tym, że poszczególne odsłony tej historii są sobie nierówne i wyraźnie brakuje zakończenia.
Czytając “Zakamarki marki” miałem wrażenie, iż znajduję się na łódce rzucanej po ocenie przez fale olbrzymiego sztormu. Upraszczając, książka jest nierówna. Rozdziały świetne takie jak “Relacja klient – marka” przeplatają się ze słabymi jak np. “Nowy marketing”. Fajne podrozdziały w typie “Test Sinatry”występują razem z tymi ewidentnie nieudanymi np. “Marka to wizerunek, a nie logo!”. Kompletnym rozczarowaniem jest, mający pełnić chyba formę puenty całej opowieści, rozdział Case study” kończący książkę. Pobieżnie przedstawione analizy przypadków raczej nie skłaniają czytelnika do głębszej refleksji.
Podsumowując, “Zakamarki marki” pozostawiają po sobie mieszane uczucia. Odkładając książkę na półkę, odczuwałem spory niedosyt. Przyznam szczerze, iż odbierając książkę z Paczkomatu spodziewałem się dużo więcej. Książkę na pewno warto przeczytać, zwłaszcza jeżeli dopiero rozpoczyna się przygodę z reklamą i marką, ale na pewno nie od niej rozpoczynałbym edukację marketingową. O wiele wyżej oceniam książki Jacka Pogorzelskiego “Mity marketingowe” i “(R)ewolucja marki”, które recenzowałem na łamach blogu ‘Marketing, książki i życie”.
Pozdrawiam
Jacek Lipski
Ps. jeżeli Paweł Tkaczyk wydawałby w przyszłości uzupełnione wznowienie “Zakamarków marki” z miłą chęcią przeczytałbym w rozdziale “Case study” opis kampanii promocyjnej niniejszej książki. Obserwowałem kampanię w sieci i muszę przyznać, że do dzisiaj jestem pod dużym wrażeniem.
Spodobał Ci się wpis?
Polecam sprawdzić też
Wywiad z Grzegorzem Olifirowiczem, autorem książki „Gamifikacja – czyli 100 sposób gamifikacji Twojego biznesu”
Czym jest grywalizacja? Jak wykorzystać grywalizację w małej firmie i startupie? Czy warto pomyśleć o self-publishingu? O tym wszystkim przeczytacie w najnowszym wywiadzie, który ukazał się na blogu w ramach cyklu “Marketing w małej firmie i startupie”. Tym razem w moje sidła wpadł Grzegorz Olifirowicz, autor niedawno opublikowanej książki “Gamifikacja – czyli 100 sposobów gamifikacji Twojego biznesu”.
„Opowieści w marketingu” Jacka Szlaka – subiektywna recenzja nr 1
Content marketing. Storytelling. Marketing szeptany. Real-time marketing. Reklama natywna i prowokacyjna. To poszczególne kamienie milowe szlaku opowieści marketingowych, na który zabiera nas w swojej książce Jacek Szlak. Autor, którego na pewno znacie z portalu „Marketing przy kawie”, przeprowadzi Czytelnika suchą stopą przez wszystkie meandry współczesnego marketingu. To zdecydowanie jedna z najmądrzejszych książek branżowych, jakie przeczytałem od początku swojej ponad 10 letniej przygody z branżą.