Dzieją się Internety w Lublinie…

Data wpisu15 listopada 2014 Ilość komentarzy2

Lublin ma wiele twarzy. Jedne z nich są mroczne, inne promienieją blaskiem. Od kilku lat najbardziej widoczne jest kulturalne oblicze mojego miasta, którego najlepszym symbolem i wizytówką jest coroczna Noc Kultury. Jakiś czas temu zacząłem dostrzegać, iż Lublin zyskuje kolejny wymiar. Kolejną twarz. Miasto zaczyna kipieć energią rozwijającej się w nim branży IT i start-upowej. Na razie znajduje to wyraz głównie w rosnącej w tempie geometrycznym liczbie spotkań, imprez, eventów i konferencji. Wystarczy spojrzeć tylko na listopadowy rozkład jazdy…


Jeszcze kilka lat temu, gdy mieszkałem w Wawie, w Lublinie działo się relatywnie niewiele. Właściwie poza LubCampami nie przychodzi mi do głowy, żadna większa impreza, która zwróciła moją uwagę. Odkąd 2 lata temu wróciłem do Lublina, widzę niewiarygodną wręcz zmianę i ogromny wzrost aktywności całego środowiska.

Zwłaszcza w tym roku, obserwując to co dzieje się na jesieni, jestem naprawdę pod wrażeniem. Rosnąca aktywność Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego, Lubelskiej Wyżyny IT i Lubelskiego Inkubatora Technologii Informatycznych, zapowiadane na grudzień otwarcie akceleratora przedsiębiorczości przez Business Link Lublin, kontynuacja rozwoju TEDx Lublin, pierwsza Aula Polska Lublin i pierwszy Czwartek Social Media (pisałem o nim na blogu), konferencja Microsoft Expert Summit – mógłbym tak naprawdę długo wymieniać.

To oczywiście dopiero początek. Tylko w najbliższych tygodniach listopada w Lublinie odbędzie się kilka naprawdę fajnych wydarzeń spod znaku IT, social media i start-upów. Dzisiaj pozwolę sobie zapowiedzieć najciekawsze z nich.


LISTOPADOWY ROZKŁAD LUBELSKIEJ IT-JAZDY:

1. Światowy Tydzień Przedsiębiorczości 2014 w Lublinie, 17-23 listopada
2. Targi Technologii Szerokopasmowych „InfoStrada 2014”, Targi Lublin, 18-20 listopada
3. Spotkanie LbnSocial #6, Grodzka 15, 18 listopada
4. Konferencja IT Academic Day Poland na lubelskiej Politechnice, 18 listopada
5. Away from Keyboard, Hackerspace Lublin w ramach fundacji Makerspace Lublin, 19/20 listopada
6. Design Meeting#3 w Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym, 20 listopada
7. TEDx Lublin „Stare pytania. Nowe odpowiedzi”, Centrum Kultury, 22 listopada
8. Lublin GameDev Barcamp, “Czarna Owca”, 27 listopada
9. Konferencja IT Academic Day Poland na KUL, 27 listopada

10. Hackhaton, Lubelski Park Naukowo-Technologiczny, 28 listopada
11. Konferencja IT Academic Day na UMCS, 3 grudnia

12. Warsztaty z cyklu “Materializacja informacji” N°1: Sami robimy szachy. Druk 3D w praktyce”, Makerspace Lublin i Software Camp, 14 grudnia


Powyższa lista jest rzecz jasna tylko przykładowa. Jeżeli pominąłem jakieś ważne wydarzenie, zwróćcie mi proszę uwagę w komentarzach (z chęcią uzupełnię spis). Szybki rzut oka na kalendarz branży IT w Lublinie stworzony przez Lubelską Wyżynę IT i już wiem np. że nie wspomniałem o zapowiadanych na listopad Business Mixer i Pitch Contesst. Pominąłem także przeprowadzone w październiku spotkania Tech Klubu Lublin, Word Up (fani WordPressa) czy Geek Girls Carrot.

Jaki z tego wniosek? W Lublinie zaczęło dziać się tak dużo, że coraz trudniej to wszystko ogarnąć. Mam cichą nadzieję, że efektem tej coraz większej aktywności będzie kilka projektów czy start-upów, o których będziemy mogli z dumą mówić, że powstały w Lublinie. Biorąc pod uwagę, że coraz więcej firm z branży IT otwiera swoje oddziały w Lublinie (np. Mobica), a samorząd województwa w ramach projektu “Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej – województwo lubelskie” buduje olbrzymią sieć światłowodów (2908 km), która pozwoli na dostęp do szybkiego internetu w miejscowościach, gdzie do tej pory można było o tym co najwyżej pomarzyć – wydaje mi się to jak najbardziej możliwe. Trzymam kciuki!


To pisałem ja

Bloger II klasy – Jacek Lipski
Ps. jeżeli Was interesuje historia lubelskiej branży IT, polecam obejrzeć INFOGRAFIKĘ stworzoną dla Lubelskiej Wyżyny IT przez agencję Vena Art, w której obecnie pracuję.

Jacek Lipski

Jacek Lipski

Marketer z ponad 16 letnim doświadczeniem. Od grudnia 2015 r. działa pod marką B&L Consulting jako niezależny konsultant i szkoleniowiec w obszarze strategii marketingowych dla MŚP i startupów. Doświadczenie zdobywał również w lubelskiej agencji reklamowej Vena Art oraz w korporacyjnych działach marketingu i komunikacji w Warszawie i Gliwicach. Wykładowca na UMCS Lublin oraz WSB w Chorzowie, Gdańsku i Opolu.