5 powodów dla których Lublin powinien zostać Europejską Stolicą Kultury 2016! Oraz 5 powodów dlaczego Lublin ESK nie został…

Data wpisu6 lipca 2011 Ilość komentarzy6

Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 zdobył Wrocław. Miasto Spotkań w pokonanym polu zostawiło Gdańsk, Lublin, Katowice i Warszawę. Kiedy opadł bitewny kurz i spadła temperatura emocji można pokusić się o krótką analizę. Autor bloga “Marketing, książki i życie” dopingował oczywiście swoje miasto rodzinne czyli Lublin. Spróbuję więc odpowiedzieć na pytanie, dlaczego Lublin powinien zostać ESK 2016 i dlaczego ten tytuł przeszedł mojemu miastu koło nosa. Krótka piłka. 5 argumentów za i tyle samo przeciw.

 

 

Kontrowersjami dotyczącymi sposobu wyboru Europejskiej Stolicy Kultury 2016 media i internet żyły przez ładnych parę dni. Ja nie zamierzam o tym pisać. Ministerstwo Kultury i “miłościwie mu panujący” Bogdan Zdrojewski wykazali się tak skrajnym brakiem wyobraźni i wizerunkowego wyczucia, że nie trzeba tego nawet komentować. Szkoda słów. Każdy widział jak sprawa została rozegrana. Najbardziej ucierpiał na tym Wrocław, bo trzeba przyznać że przez kilka ostatnich lat solidnie na otrzymane wyróżnienie ESK zapracował. Słuszności decyzji komisji konkursowej nie kwestionuję, natomiast całą otoczkę i styl jej podjęcia oraz zakomunikowania jak najbardziej. 

Wróćmy jednak do meritum sprawy. W moim osobistym przekonaniu Lublin mógł zostać Europejską Stolicą Kultury. Międzynarodowa Komisja bała się jednak zaryzykować i wybrała rozwiązanie bezpieczniejsze czyli Wrocław. Zaraz wyjaśnię o co chodzi.

 

5 powodów dla których Lublin powinien zostać Europejską Stolicą Kultury 2016!

  1. Lublin miał najlepszą (obok Katowic) aplikację konkursową. Cytat z artykułu w Money.pl liczbę wydarzeń i projektów we Wrocławiu zaplanowano na 150, czyli o 100 mniej niż w dwukrotnie mniejszym Lublinie”.
  2. Konkurs zjednoczył i zmobilizował całe środowisko artystyczne Lublina, które wspólnymi siłami opracowało pomysł i wizję miasta. W konkurujących aglomeracjach bywało z tym różnie.
  3. Lublin potrzebował tej imprezy o wiele bardziej niż Wrocław, który jest chociażby gospodarzem meczów EURO 2012. Trudno o większy impuls rozwojowy i szansę na przemianę miasta niż organizacja takiego przedsięwzięcia kulturalnego jak ESK 2016. Dla przykładu: w 2007 r. Liverpool zarobił na organizacji imprez związanych z ESK 800 mln funtów.
  4. Bardzo często w historii konkursu tytuł przyznawano miastu, które potrzebowało rewitalizacji. Przykładem może być wspomniany wcześniej Liverpool. Lublin rewitalizacji potrzebuje, by ruszyć do przodu. Wrocław nawet bez takiego wsparcia doskonale sobie radzi.
  5. Lublin leży w zapomnianej przez wszystkich Polsce Wschodniej. Perspektywy rozwoju tego regionu na najbliższe lata są mizerne. Kolejne rządy konsekwentnie pomijają “Polskę B” przy rozdzielaniu inwestycji drogowych i wielkich imprez np. Euro 2012.

 

 

5 powodów dlaczego Lublin Europejską Stolicą Kultury 2016 r. nie został!

  1. Nie istnieje coś takiego jak MARKA LUBLIN (nawet w świadomości krajowych odbiorców). Wrocław od lat pracował nad swoim brandem. Miasto Spotkań, Wroclave, Vratislavia Cantans, walka o organizację EXPO, organizacja EURO 2012 – o takich projektach Lublin to może na razie pomarzyć. Dopiero w trakcie konkursu ESK 2016 w Lublinie zaczęła krystalizować się wizja miasta. We Wrocławiu pracowano nad nią od lat 90.
  2. Lublin jest miastem z fatalną infrastrukturą komunikacyjną. Lotnisko jest ciągle w budowie, nie ma obwodnicy, o autostradach i drogach szybkiego ruchu nawet nie wspominając. Jak mieliby do nas dotrzeć potencjalni turyści?
  3. Ekipy samorządowe rządzące przez lata miastem nie słynęły z dobrego zarządzania. Tutaj moglibyśmy się sporo nauczyć od Wrocławia kierowanego od lat przez Rafała Dutkiewicza. Nic dziwnego zatem, że dla komisji przyznanie organizacji takiej imprezy Lublinowi było zbyt dużym ryzykiem.
  4. Brak wsparcia i lobbingu na szczeblu centralnym. Przykro to stwierdzić, ale lubelscy parlamentarzyści ze skuteczności nie słynną. Nie mają praktycznie żadnej siły przebicia w Warszawie. Wrocław miał natomiast swojego byłego prezydenta w fotelu Ministra Kultury…
  5. Last but non least. Czy nie wydałaby się Wam absurdalna sytuacja, że Europejską Stolicą Kultury zostaje miasto z budowanym od 40 lat teatrem miejskim? Ten teatr w niczym nie przypomina budowanej od ponad 100 lat barcelońskiej Sagrada Familia Antonio Gaudiego..
Wnioski…

… tym razem pozostawię Twojej osobie, mój Czytelniku. Mam cichą nadzieję, że koncepcja Lublina powstała podczas zmagań o ESK 2016 będzie podtrzymywana i rozwijana, zwłaszcza w komunikacji marketingowej (tego mi najbardziej brakowało). Chciałbym też, żeby środowiska artystyczne miasta nie straciły dynamizmu i chęci do zmieniania naszej rzeczywistości. Trudno mi sobie wyobrazić powrót do czasów sprzed słynnych Nocy Kultury. Przyznam jednak, że z obawą patrzę w przyszłość. W Lublinie przeważnie rzeczy działy się zgodnie z Prawem Parkinsona tzn. jeżeli coś mogło pójść źle, to zwykle tak się działo…

 

Ps. w sondzie zorganizowanej na moim blogu wygrał Lublin. Zagłosowało na niego 9 osób, 5 głosów otrzymały Katowice, 3 Wrocław, a po 1 głosie Gdańsk oraz Warszawa.  😎

Jacek Lipski

Jacek Lipski

Marketer z ponad 16 letnim doświadczeniem. Od grudnia 2015 r. działa pod marką B&L Consulting jako niezależny konsultant i szkoleniowiec w obszarze strategii marketingowych dla MŚP i startupów. Doświadczenie zdobywał również w lubelskiej agencji reklamowej Vena Art oraz w korporacyjnych działach marketingu i komunikacji w Warszawie i Gliwicach. Wykładowca na UMCS Lublin oraz WSB w Chorzowie, Gdańsku i Opolu.