„WordPress 3. Instalacja i zarządzanie” recenzja książki Łukasza Wójcika

Rozpoczynasz przygodę z blogowaniem na WordPressie? Myślisz o migracji na WP z Bloggera lub innych mniej zaawansowanych platform? Zanim zaczniesz cokolwiek robić, zatrzymaj się na chwilę i koniecznie przeczytaj następne zdanie. Jeżeli chcesz, by cała operacja poszła gładko i sprawnie, polecam wizytę w księgarni i zakup książki Łukasza Wójcika. „WordPress 3. Instalacja i zarządzanie” to pozycja niezbędna dla każdego początkującego i lekko zaawansowanego „wordpressowca”.  Dlaczego tak myślę? Opowiem o tym w dalszej części postu…

 

 

Początki blogowania w WP

Swój blog marketingowy „Marketing, książki i życie” prowadzę od niespełna roku. Kiedy po 6 miesiącach „blogerskich wprawek” na Blogerze postanowiłem przenieść blog na własną domenę i podpiąć pod WordPress, miałem spore obawy czy sobie poradzę. Na szczęście, zanim rozpocząłem jakiekolwiek operacje techniczne, w księgarni wpadła mi w oko świeżo wydana książka Łukasza Wójcika. Zdecydowałem się wydać 40 zł i muszę przyznać, że to była jedna z lepszych książkowych inwestycji w tym roku.


Dlaczego warto sięgnąć po książkę „WordPress 3”

Autor krok po kroku przeprowadził mnie przez proces migracji bloga i instalacji WordPressa. Wyjaśnił zasady bezpieczeństwa, pokazał jak instalować wtyczki, publikować posty i strony, wstawiać zdjęcia i multimedia – jednym słowem przedstawił mi całego abecadło WordPressa. Nie jestem zbyt przekonywujący? Potrzebujesz więcej szczegółów?

 

Wystarczy spojrzeć na zawartość poszczególnych rozdziałów książki:

 1. Instalacja systemu – niby proste, ale sporo czasu z tym walczyłem.
 2. Pierwsze kroki – warto wiedzieć jak dostosować wygląd kokpitu WP do własnych wymagań.
 3. Wpisy – esencja blogowania, pisać na pewno umiesz, ale czy znasz podstawy HTML lub CSS?
 4. Media – jeden obraz (albo film) mówi więcej niż 1000 słów, pod warunkiem że będziesz wiedział jak je zamieścić w treści postu…
 5. Odnośniki – linki, linki, linki: wewnętrzne i zewnętrzne.
 6. Strony – to nie to samo co posty!
 7. Komentarze – niezbędne do prowadzenia dialogu z czytelnikami, o ile wcześniej zainstalujesz AKISMET, by nie zalała Cię fala spamu.
 8. Motywy – albo skórki: kilka słów o stronie wizualnej Twojego dzieła.
 9. Wtyczki – największa zaleta WordPressa, setki darmowych aplikacji tworzonych przez ludzi z całej światowej społeczności WP, które po instalacji dadzą Ci w blogosferze praktycznie nieograniczone możliwości.
 10. Użytkownicy – administrator, redaktor, subskrybent: użytkownikami blogu też musisz zarządzać.
 11. Narzędzia – poznaj skyptozakładkę „Press This”!
 12. Ustawienia bloga – pisanie, czytanie, dyskusja, prywatność, itp.
 13. Optymalizacja systemu – wtyczka WP Super Catch i świetny kanał RSS Feed Burner (sam korzystam).
 14. Migracja systemu – przenoszenie blogu na inną domenę albo serwer.
 15. Tworzenie sieci blogów (multisite) – jeżeli jeden blog Ci nie wystarczy…
 16. Tworzenie motywów graficznych – moje marzenie czyli stworzenie własnej skórki (na razie korzystam z darmowego motywu ściągniętego z sieci i dopasowanego do moich wymagań).
 17. Bezpieczeństwo systemu – kluczowy rozdział książki. Dowiesz się z niego m.in. jak zabezpieczyć bazę danych, włączyć SSL i zabezpieczać foldery.
 18. Serwis WordPress.com – wyjaśnienie różnic między WordPress.com a WordPress.org.
 19. Mam bloga… Co dalej? – reklama, statystyki, własna nisza, treść oraz wygląd i estetyka. Krótkie wprowadzenie.
 20. Bibliografia – nie wymaga raczej dodatkowego komentarza 🙄

 

WordPress – szybko i bezboleśnie

Przyznaję się do drobnej słabości. Pomimo tego, iż już od kilku miesięcy prowadzę blog na WordPress, to ciągle zdarza mi się zaglądać do książki Łukasza Wójcika. Prawie zawsze znajduję tam rozwiązanie moich technologicznych dylematów. Podpisuję się obydwiema rękami pod słowami autora ze wstępu:

 

„Celem mojej książki jest wprowadzenie Cię w tajniki użytkowania systemu WordPress. Szybko i bezboleśnie nauczysz się instalacji i obsługi tego narzędzia oraz poznasz jego podstawowe funkcje”.


W cytowanym zdaniu nacisk kładłbym przede wszystkim na „SZYBKOŚĆ” i „BEZBOLESNOŚĆ”. Jeżeli nie chcesz, by instalacja Twojego blogu na WP trwała wieki, a obsługa spędzała Ci sen z powiek, polecam kupno książki Łukasz Wójcika! Oraz lekturę jego blogu, oczywiście…

PS. uprzedzam, podobnie zresztą jak autor, że książka jest przeznaczona przede wszystkim dla początkujących i lekko zaawansowanych „wordpressowców”.

Spodobał ci się wpis? Doceń autora „lajkiem”!Nie chcesz przegapić kolejnych wpisów? Zapisz się na newsletter.

Podobne wpisy:

 1. "Zarządzanie organizacją pozarządową" Peter Drucker

Jacek Lipski

Ekspert ds. strategii marketingowych dla MŚP w B&L Consulting. Mentor w AIP Lublin oraz współautor e-booka "Lubelskie Startupy 2015". Poprzednio Social Media & Account Manager w agencji reklamowej Vena Art, specjalista ds. komunikacji marketingowej w Żagiel S.A, oraz asystent ds. komunikacji wewnętrznej w Vattenfall Distribution Poland. Po godzinach pasjonat "creative writing", polskich kryminałów i koszykówki.

 • Dziękuje bardzo przydała mi się ta strona. Polecam

  • Ja również dziękuję. Za komentarz.

 • Od jakiegoś czasu używam WordPressa i coraz bardziej jestem z nim związany 😉 Polecam
  Co do książki, to chętnie przeczytam.
  Pozdrawiam

  • Dzięki za komentarz. WordPressa nie musisz mi polecać, bo moja stronka działa w oparciu o WP. Super sprawa (mam porównanie, bo w pracy pracuję na Joomla). Książkę Łukasza polecam. Świetna lektura. Sięgam do niej zawsze jak mam jakiś problem techniczny z WP. Również pozdrawiam.