Jak działa streaming? Artykuł gościnny

Data wpisu29 grudnia 2019 Ilość komentarzy1

Połączenie streaming pozwala odtwarzać wideo lub muzykę bez wcześniejszego pobierania pełnego pliku na komputer, tablet, telefon lub telewizor. Technologia jest zatem idealna do transmisji na żywo wszelkiego rodzaju wydarzeń z dowolnej części świata.

O streamingu słów kilka

Aby przesyłać strumieniowo, konieczne jest wysłanie sygnału do serwera, który będzie następnie obsługiwał treści zaczynając od pobierania w „buforze”. Bufor danych jest rodzajem magazynu, w którym przechowywany jest sygnał, który pobieramy i jednocześnie odtwarzamy. Dlatego czasami transmisja się zatrzymuje i mamy do czynienia z komunikatami takimi jak „Trwa buforowanie”, a następnie wyświetla się procent danych, które pozostają do odebrania. Dlatego też nadal widzimy transmisję kilka sekund po utracie połączenia internetowego: widzimy to, co było już zapisane w buforze.

Użytkownik uzyskuje w ten sposób dostęp do strony internetowej (Netflix, YouTube, TuneIn), która oferuje treści wideo lub audio przesyłane strumieniowo i klika hiperłącze, aby wyświetlić lub posłuchać oferowanego materiału. Dana strona jest hostowana na serwerze stron internetowych, który wie, który plik odpowiada treści żądanej do przesyłania strumieniowego.

Serwer strony internetowej wysyła żądanie do serwera treści – lub serwera multimediów – który fizycznie hostuje audio, wideo lub dowolną inną żądaną treść. Pliki te są w formacie kompresji, znanym jako kodeki (kodery / dekodery), na przykład audio to Vorbis, MP3 lub AAC, a wideo H.264 i VP8. Te zakodowane pliki są umieszczane w kontenerach zwanych strumieniami bitowymi, takich jak FLV, WebM, ASF, AVI i ISMA.

Serwer multimediów używa protokołu transportowego, aby wysłać żądaną treść, która jest dzielona na małe części, a następnie przesyłana strumieniowo. Odbywa się to zwykle bezpośrednio na urządzenie użytkownika, bez interwencji serwera internetowego, które odbiera żądany plik zawartości i odtwarza go przy użyciu rozszerzenia przeglądarki, odtwarzacza na urządzeniu odbiornika lub odtwarzacza Flash. Całość przesyłana jest w małych kawałkach, co umożliwia szybkie odtwarzanie, bez czekania, szczególnie w przypadku treści takich jak filmy HD. Techniki buforowania mają na celu ciągłe odtwarzanie. Kompletnego oryginalnego pliku nie trzeba pobierać na urządzenie, treść pobiera się i zapisuje tylko kilka sekund wyświetlanej zawartości.

Nie ma udokumentowanych poważniejszych zagrożeń w kontekście instalacji złośliwego oprogramowania za pośrednictwem przesyłania strumieniowego, jednak zaleca się, aby zadbać o to, by strony, z których uzyskuje się treść, były legalne i wiarygodne. Zawsze warto wykorzystać dodatkową ochronę jaką dają rozszerzenia VPN do przeglądarek internetowych. Ryzyko jest raczej związane z wykorzystaniem przepustowości i zużyciem zasobów, na przykład jeśli plan urządzenia mobilnego ma limit wykorzystania danych w sieci komórkowej, streaming może szybko wyczerpać ten limit.

Przesyłanie strumieniowe 4G

W porównaniu z tradycyjnym systemem transmisji sygnału satelitarnego pojawia się alternatywna technologia oparta na wykorzystaniu wideokomórek 4G, dzięki której przechwytywanie i wysyłanie sygnału może być transmitowane w jakości HD. Operator kamery wykonuje niewielką centralę transmisyjną składającą się z modemów łączności (4G, 3G, WIFI, Wimax itp.) i kart SIM głównych operatorów telefonicznych. Za pośrednictwem sieci mobilnych sygnał jest przesyłany do serwerów firmy. Stamtąd jest dystrybuowany, gdy widzowie połączą się w streamingu.

Przesyłanie strumieniowe 4G zapewnia dużą swobodę ruchu i niższe koszty transportu, personelu technicznego i personelu, wymagając minimalnego rozmieszczenia w porównaniu do mobilnych jednostek satelitarnych (DSNG). Ten typ urządzenia nie jest przeznaczony do zastąpienia zwykłego streamingu, ponieważ transmisja ma pewne opóźnienie (kilka sekund). Ze względu na ograniczony zasięg wskazane jest stosowanie tej możliwości na konferencjach, prezentacjach, konferencjach prasowych i wydarzeniach, które nie wymagają dużego ruchu wizerunkowego, zwłaszcza w centrach miast, gdzie jest dobry zasięg 4G.


Autorka artykułu gościnnego:
Marianna Płatek, redaktor TechWarn, strony poświęconej cyberbezpieczeństwu i technologii.  Uwielbia pisać, kocha swoją niezależność. Copywriterka i tłumaczka. Freelancerka, pełna pasji dla tego, co robi.

Logo Techwarn

Jacek Lipski

Jacek Lipski

Marketer z ponad 16 letnim doświadczeniem. Od grudnia 2015 r. działa pod marką B&L Consulting jako niezależny konsultant i szkoleniowiec w obszarze strategii marketingowych dla MŚP i startupów. Doświadczenie zdobywał również w lubelskiej agencji reklamowej Vena Art oraz w korporacyjnych działach marketingu i komunikacji w Warszawie i Gliwicach. Wykładowca na UMCS Lublin oraz WSB w Chorzowie, Gdańsku i Opolu.