Rozkręcam Youth MediaLab Lublin dla gimnazjalistów i licealistów

Uwaga lubelscy gimnazjaliści i licealiści! Interesujecie się nowoczesnymi technologiami? Kręcą Was media społecznościowe? Chcecie nauczyć się np. programowania w Arduino, obsługi drukarki 3D lub montażu filmów? Razem z Warsztatami Kultury oraz w kooperacji z kolegami z zeszłorocznej MediaLab Lublin Battle zapraszamy do udziału w cyklu bezpłatnych warsztatów Youth MediaLab Lublin. Nie zwlekajcie, rekrutacja trwa tylko do 13 kwietnia.

To co wydawało się niemożliwe, staje się faktem. Oficjalnie przechodzę na drugą stronę barykady. W zeszłym roku razem z moim „Check in Lublin” walczyłem w MediaLabie dla dorosłych, a w tym zostałem koordynatorem podobnej imprezy dla gimnazjalistów oraz licealistów. Pozwólcie, że napiszę Wam parę słów o projekcie.


O „medialabowej” idei

Zanim przejdę do lubelskiego projektu warto wyjaśnić sobie czym jest MediaLab.

Pierwszy MediaLab zorganizowano w 1985 r. na jednej z najlepszych politechnik na świecie – Massachusetts Institute of Technology (USA). W dużym uproszczeniu to forma warsztatów, na których spotykają się ludzie z bardzo różnymi specjalnościami, zarówno „technicznymi” (np. programiści, inżynierowie, projektanci) jak i „miękkimi” (np. artyści, animatorzy kultury, kulturoznawcy). Uczestnicy warsztatów wspólnie pracują nad projektem, który łączy najnowocześniejsze technologie z multimediami. Przykładowy projekt „medialabowy”? Rzućcie okiem na „The City Beat” zrealizowany w 2014 r. na Cornell Tech.


Projekt YouthMediaLab Lublin
Teraz kiedy już poznaliście „medialabową” ideę chciałbym zaprosić Was do udziału w projekcie Youth MediaLab Lublin, organizowanym przez Warsztaty Kultury. To cykl bezpłatnych warsztatów dla uczniów klas III gimnazjum oraz lubelskich licealistów, w trakcie których będziecie mieli okazję poeksperymentować z nowoczesnym sprzętem, poznać od podszewki multimedia oraz stworzyć własny projekt „medialabowy” związany z Lublinem (np. do wykorzystania w trakcie najbliższej Nocy Kultury). Na każdym kroku będą towarzyszyli Wam doświadczeni trenerzy (WIĘCEJ INFORMACJI O TRENERACH TUTAJ), którzy nauczą Was obsługi przeróżnych, odjechanych urządzeń, a także podzielą się doświadczeniami, które zdobyli w trakcie zeszłorocznej MediaLab Lublin Battle dla dorosłych. Rzućcie teraz okiem na szczegółowy harmonogram projektu!

1. REKRUTACJA – do 13 kwietnia przyjmujemy zgłoszenia chętnych uczniów z klas III gimnazjum oraz licealistów z Lublina. Możecie zgłaszać się indywidualnie lub grupowo, z przyjaciółmi, itp. Wystarczy wypełnić FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY . Pamiętajcie, żeby nie odkładać tego na później. Liczba miejsc na warsztatach jest ograniczona (max. 30 osób).

2. PUBLIKACJA LISTY ZAKWALIFIKOWANYCH NA WARSZTATY – 14 kwietnia na stronie internetowej Warsztatów Kultury opublikujemy nazwiska szczęśliwej trzydziestki, która weźmie udział w Youth MediaLab Lublin. W przypadku większej ilości chętnych weźmiemy pod uwagę kolejność zgłoszeń oraz kreatywność odpowiedzi na pytanie z formularza zgłoszeniowego – „Dlaczego chcesz wziąć udział w Youth MediaLab Lublin”.

3. WARSZTAT „MediaLab od podszewki czyli burze mózgów, projekty, prezki, social media & pozostałe internety”, 16 kwietnia (sobota), godz. 9:30-13:30, Bernardyńska 11. Prowadzący: Jacek Lipski.
Pierwszą część zajęć zaczynamy od spraw organizacyjnych, czyli dzielimy uczestników na kilkuosobowe zespoły, które będą realizować projekty „medialabowe” oraz poznajemy zasady rywalizacji. Następnie pogadamy o najciekawszych projektach „medialabowych”, tak byście szybko złapali łyk inspiracji.

W drugiej części zajęć poznacie zasady prowadzenia i planowania projektów (brzmi jak nuda, ale przydaje się w życiu), a także przeróżne bezpłatne narzędzie internetowe ułatwiające pracę (bo po co wymyślać Amerykę od nowa). Pokażemy Wam również jak wykorzystywać media społecznościowe i inne „fejsbuki” do promocji projektu. Na zakończenie zrobimy krótki trening prezentacji projektu w modelu zaczerpniętym z TED, tak byście byli w pełni przygotowani na wielki finał naszego wydarzenia.

4. WARSZTAT „Programowanie z Arduino” – 23 kwietnia (sobota), godz. 9:30-13:30, Bernardyńska 11. Prowadzący: Łukasz Warowny.
Zajęcia czysto praktyczne. Co na Was czeka? Mikrokontrolery Arduino oraz Raspberry Pi! Zaczynamy od szybkiego przypomnienia podstaw elektroniki, a następnie zanurzamy się w świat platformy Arduino IED. W finale warsztatu każdy zespół zrealizuje mini wdrożenie z zastosowaniem Arduino.

5. WARSZTAT „Lutujemy i filmujemy” – 29 kwietnia (piątek), godz. 17:00-21:00, Bernardyńska 11. Prowadzący: Grzegorz Adamczuk.
Warsztat prowadzony przez Grzegorza Adamczuka składa się z 2 części. W części nr 1 w ruch pójdą lutownice (metoda THT), a Waszym zadaniem będzie zlutowanie prostego układu elektronicznego. W części nr 2 zajmiecie się tematyką foto i video. Przetestujecie aparaty fotograficzne, a następnie przygotujecie „zeszyt reżyserski”, poznacie zasady obsługi programu Windows Movie Maker oraz zmontujecie 60 sek. film. W końcowej części zajęć każda z grup będzie miała za zadanie zaprezentować go prowadzącemu oraz pozostałym uczestnikom.

6. WARSZTAT „Jak okiełznać drukarkę 3D i frezarkę CNC” – 9 maja, godz. 17:00-21:00, Bernardyńska 11. Prowadzący: Robert Wciseł.
Macie ochotę poeksperymentować z drukiem 3D? A może chcecie nauczyć się obsługi frezarki CNC? Będziecie mieli na to niepowtarzalną okazję w trakcie warsztatów z człowiekiem, który o druku 3D wie niemal wszystko.

Na zakończenie zajęć odpalamy zespołowe „burze mózgów”. W ich trakcie każda grupa wymyśli i zdecyduje, jaki projekt związany z Lublinem chce zrealizować w ramach Youth MediaLab Lublin.

7. WARSZTAT „Tworzymy projekty medialabowe” – 11 maja, godz. 18:00-21:00, Bernardyńska 11. Prowadzący: Jacek Lipski. Wsparcie: Robert Wciseł, Grzegorz Adamczuk, Łukasz Warowny.
Ostatnie i chyba najważniejsze zajęcia praktyczne. Poznaliście już wszystkie niezbędne narzędzia, dlatego zaczynamy od doszlifowania Waszych pomysłów na grupowe projekty „medialabowe”, a następnie przechodzimy do ich realizacji. Do Waszej dyspozycji jest każdy sprzęt, którego obsługi nauczyliście się na poprzednich warsztatach. Wsparcie służą Wam nasi trenerzy. Zadanie dla każdej z grup? Zrealizować w trakcie warsztatów projekt „medialabowy” związany z Lublinem (czyli przygotować go do finałowej prezentacji)!

8. „WIELKI FINAŁ YOUTH MEDIALAB LUBLIN” – 18 maja, godz. 18:00-21:00, Bernardyńska 11.
Warsztaty za nami. Czas na ostatnie wyzwanie, tym razem już na oświetlonej scenie, przed specjalnie zebranym jury. Każda z grup w trakcie 10 min. prezentacji a’la TED przedstawi projekt, nad którym pracowała w trakcie ostatnich warsztatów. Jury oceni Wasze prace i wybierze zwycięską grupę. Pod uwagę weźmie przede wszystkim końcową prezentację, nie zapominając jednak o punktach za obecność na wszystkich warsztatach. Zwycięska grupa otrzyma nagrodę-niespodziankę oraz pamiątkowe dyplomy, a wszyscy uczestnicy projektu specjalne certyfikaty.


Dlaczego warto wziąć udział w Youth MediaLab Lublin

Powodów macie co najmniej kilka.

  • Bo gdzie indziej będziecie mogli nauczyć się obsługi fajnego sprzętu takiego jak np. Arduino, drukarki 3D czy frezarka CNC? Na dodatek nie płacąc za to ani grosza…
  • Bo to najlepsza okazja, by sprawdzić się np. w roli managera projektu.
  • Bo w szkole średniej robienia prezentacji, po których słuchacze nie zasypiają na stojąco i profesjonalnego „ogarniania fejsbuka” na pewno Was nie nauczą.
  • Bo MediaLab to naprawdę świetna zabawa, w trakcie której możecie poznać innych ludzi „zajaranych” nowoczesnymi technologiami.


Jak zgłosić swój udział w Youth MediaLab Lublin
To proste. KLIKNIJCIE i WYPEŁNIJCIE FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY. To zajmie Wam max. 5 minut. Uwaga: macie czas tylko do 13 kwietnia, do godz. 23:59!

Gdzie znaleźć więcej informacji o Youth MediaLab Lublin
Zajrzyjcie na podstronę PROJEKTU. Znajdziecie tam m.in. biogramy i fotki trenerów, a także kilka dodatkowych newsów projektowych. W razie dodatkowych pytań piszcie od razu na jlipski@bieleckilipski.pl lub dzwońcie pod mój numer 501 425 828.

Do zobaczenia 17 kwietnia na pierwszych warsztatach!

Logo Jacek Lipski

Spodobał ci się wpis? Doceń autora „lajkiem”!Nie chcesz przegapić kolejnych wpisów? Zapisz się na newsletter.

Jacek Lipski

Marketer z ponad 15 letnim doświadczeniem. Od 2015 r. niezależny konsultant specjalizujący się w doradztwie strategicznym i marketingowym dla MŚP oraz startupów. Doświadczenie zawodowe zdobywał m.in.: w agencji reklamowej Vena Art w Lublinie oraz w korporacyjnych działach komunikacji marketingowej (Żagiel S.A. w Warszawie) oraz komunikacji wewnętrznej (Vattenfall Distribution Poland w Gliwicach).