“Lubelskie Startupy 2015” – pierwszy e-book o lubelskich startupach

Data wpisu19 grudnia 2015 Ilość komentarzy3

Każde miasto kryje w sobie nieprawdopodobne historie. Większość z nich piszą ludzie, których można określić mianem kreatorów. E-book, który za chwilę przeczytacie na swoich laptopach, smartfonach lub czytnikach, powstał właśnie po to byście mogli odkryć inspirujące historie twórców lubelskich startupów oraz ludzi związanych z miejscową branżą kreatywno-technologiczną.


Większość z nich została spisana po raz pierwszy, a niektóre dopiero po raz pierwszy ujrzała światło dzienne. To historie o których rzadko piszą media, bo nie są ani sensacyjne ani krwawe. To opowieści o ludzkiej kreatywności i przedsiębiorczości, a także o niezwykłej determinacji w pogoni za swoimi marzeniami.


“Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj”.

Kojarzycie te słowa? Na pewno tak, bo swego czasu wypowiedział je Mark Twain. Każdy z bohaterów naszego e-booka dawno temu opuścił bezpieczną przystań. Jedni z nich są dopiero na początku drogi, drudzy mają już za sobą pierwsze huragany, następni dotarli już prawie za linię horyzontu. Wszystkich bez wyjątku łączy jedno. Śnią swoje sny już na bezkresnych wodach oceanu.

Pozwólcie, że zabiorę Was teraz w rejs do świata lubelskich startupów. Chciałbym, żebyście przekonali się na własne oczy, że świetne pomysły na biznes technologiczny powstają nie tylko w Warszawie, Krakowie czy Warszawie. Od kilkunastu miesięcy widać coraz większą energię w naszym lubelskim ekosystemie startupowym. Powstają nowe firmy, w Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym i Business Link Lublin organizowane są kolejne spotkania i konferencje branżowe, a każde z tych wydarzeń przybliża nas do momentu, gdy w końcu doczekamy się przynajmniej ogólnopolskiego sukcesu jednego z miejscowych startupów.

Mam nadzieję, że autorem lub współautorem tego sukcesu będzie jedna z osób, które zgodziły się udzielić mi wywiadu w ramach projektu „Lubelskie Startupy 2015”. Zapis tych rozmów macie właśnie przed sobą. Każdy z wywiadów jest niezwykły, bo miałem szczęście rozmawiać z wyjątkowymi ludźmi, którzy – co warto podkreślić – mieszkają i budują swoją przyszłość w Lublinie. Nie w Warszawie, Londynie czy Nowym Yorku, ale właśnie w naszym mieście. Naprawdę warto poznać historie ludzi, których być może już kiedyś spotkaliście na ulicach Lublina. Chociażby po to, by móc docenić ich kreatywność, innowacyjność i zmysł biznesowy. A także po to, by zaczerpnąć odrobinę inspiracji dla samego siebie.

Od razu zastrzegam, że wybór rozmówców i startupów, których historie poznacie czytając niniejszego e-booka, jest czysto subiektywny. To nie jest publikacja naukowa ani komercyjna, więc mogłem sobie pozwolić na pewną dowolność. Trzeba też wziąć poprawkę na to, że nie dałbym czasowo rady porozmawiać ze wszystkimi. Zdaję sobie oczywiście sprawę, że kilku lubelskich startupów w e-booku ewidentnie zabrakło, za co rzecz jasna biorę pełną odpowiedzialność (podobnie zresztą jak za wszelkie ewentualne błędy lub nieścisłości w tekście). Postaram się to nadrobić w kolejnej edycji (mam cichy plan by za rok wydać kontynuację pt. „Lubelskie Startupy 2016”).

[su_divider]

O projekcie
E-book “Lubelskie Startupy 2015” został opublikowany 16 grudnia 2015 r., swoją premierę zaliczając w trakcie I urodzin Business Link Lublin. Stworzyłem go wspólnie z Michałem Korbą z iWishera oraz Łukaszem Fedorowiczem z Mataba. Po mojej stronie leżało przeprowadzenie i zredagowanie wywiadów, natomiast Michał pomagał w tematach merytorycznych oraz promocyjnych, a Łukasz odpowiadał za warstwę wizualną e-booka.

Co znajdziecie w e-booku?
Ponad 120 stron pasjonującej lektury, w tym:

  • Super krótkie słowo wstępne autorstwa Michała Korby i Jacka Lipskiego
  • 16 wywiadów z najbardziej kreatywnymi ludźmi tworzącymi lubelskiego środowisko startupowe, podzielonymi na 4 grupy:
    – organizatorów: Tomasz Małecki (Lubelski Park Naukowo-Technologiczny), Anna Prończuk (Business Link Lublin),
    – startupowców: Artur Kozłowski (Frendi), Kamil Pręciuk i Grzegorz Olifirowicz (Mutated Byte), Karol Karczewski (Lime Devices), Paweł Niewęgłowski (Skin Box), Piotr Misiurek (After Seminars), Mateusz Kozłowski (Real Challenge), Michał Korba i Łukasz Wasilik (iWisher i Care-System), Michał Pukacz (Landing Harbour i Janusze Internetu), Olga Pelekh, Maria Pelekh i Krzysztof Nazar (Top Clips), Tomasz Wiśniewski (Darkan),
    – inspiratorów: Piotr Wojciechowski (TEDxLublin), Robert Wciseł (Makerspace Lublin),
    – wolne elektrony: Jarosław Bielecki (poprzednio Mint Media, obecnie doradztwo strategiczne dla MŚP,  Izabela Karkocha (Kodografia, WordUp Lublin, Czwartki Social Media w Lublinie).

[su_divider]

Pobierz e-book “Lubelskie Startupy 2015”

Jak pobrać e-book? To proste! E-book jest oczywiście do pobrania za darmo, ale w ramach usługi “Pay with a Tweet/Pay with a Post”. Kliknij w poniższy przycisk, podziel się informacją o e-booku na Facebooku, Twitterze lub Linkedin i pobierz plik bezpłatnie!


[su_divider]

 

Drogi Czytelniku, na zakończenie tego przydługiego postu, mam do Ciebie małą prośbę. Podziel się ze mną opinią na temat e-booka „Lubelskie Startupy 2015”. Napisz e-mail, zadzwoń, skomentuj na blogu lub fan page’u. Niezależnie od tego, jak ocenisz moją pracę, będzie mi bardzo miło móc poznać Twoje zdanie. Z góry dziękuję i życzę inspirującej lektury.

Pozdrawiam
Logo Jacek Lipski

Jacek Lipski

Jacek Lipski

Marketer z ponad 16 letnim doświadczeniem. Od grudnia 2015 r. działa pod marką B&L Consulting jako niezależny konsultant i szkoleniowiec w obszarze strategii marketingowych dla MŚP i startupów. Doświadczenie zdobywał również w lubelskiej agencji reklamowej Vena Art oraz w korporacyjnych działach marketingu i komunikacji w Warszawie i Gliwicach. Wykładowca na UMCS Lublin oraz WSB w Chorzowie, Gdańsku i Opolu.