Piosenki o polskich miastach. Jak muzyka współtworzy miejską opowieść?

Warszawski Most NocąKażde polskie miasto ma swoją historię. Lepszą bądź gorszą. Krótszą lub dłuższą. Pełną dramatycznych zwrotów akcji, niebotycznych wzlotów i bolesnych upadków. Nie każde miasto potrafi swoją historię opowiedzieć. Nie każde miasto potrafi wpływać na życie mieszkańców tak, by zechcieli podzielić się jego historią z innymi. I w końcu nie każde miasto potrafi stworzyć swoją legendę. Miejską legendę współtworzy bowiem w dużej mierze muzyka.

Piosenki oddające duszę miasta potrafią rozprzestrzeniać jego legendę wśród setek tysięcy odbiorców. Dlatego też w dzisiejszym poście rytm pisania wyznaczają nuty, a nie słowa. Tym razem nie zamierzam zbyt często komentować, oceniać, ganić lub chwalić. Niech o polskich miastach opowiedzą Ci, a właściwie zaśpiewają, ludzie posługujący się słowem o wiele sprawniej niż ja. Niemen, Grechuta, Demarczyk i L.U.C. Osiem miast i czternaście piosenek. Warszawa, Kielce, Kraków, Wrocław, Poznań, Łódź, a w końcu Tomaszów Mazowiecki i Piła. Miłego słuchania!


1. WARSZAWA

Najwięcej piosenek znalezionych w sieci jest o Wawie. Być może kojarzę większą część z nich, ponieważ od prawie 3,5 roku mieszkam w stolicy i „w moich snach wciąż Warszawa”. Najbardziej przemawia do mnie „Sen o Warszawie” Czesława Niemena. Tworzy idealne tło muzyczne dla pokazów tańczących fontann, które organizowane są w lecie na Starym Mieście.

„Sen o Warszawie” Czesław Niemen

„Taka Warszawa” Beata Kozidrak

„Stacja Warszawa” Lady Pank

„Warszawa” T.Love

 

2. WARSZAWA i KIELCE

O Kielcach tylko jedna zwrotka. Za to jaka…

„Mam tak samo jak Ty” Wzgórze Ya Pa 3&Warszawski Deszcz

 

3. KRAKÓW

Jak dla mnie najlepszy jest, najmniej znany utwór o Krakowie, w wykonaniu Homo Twist.

„Kraków” Homo Twist

„Kraków” Myslovitz&Marek Grechuta

„Nie przenoście nam stolicy do Krakowa” Grzegorz Turnau&Andrzej Sikorowski

 

4. WROCŁAW

L.U.C., L.U.C., L.U.C.!

„Nadzieja o Wrocławiu” Lech Janerka

„Chudzi kosmici z Krainy Wodorostów…” L.U.C.

 

5. POZNAŃ

Ezoteryczny song!

„Ezoteryczny Poznań” Pidżama Porno

 

6. ŁÓDŹ

Mocne słowa!

„Cała prawda o Łodzi” O.S.T.R.

 

7. TOMASZÓW MAZOWIECKI

Nazwisko Demarczyk mówi samo za siebie!

„Tomaszów” Ewa Demarczyk

 

8. PIŁA

Prześmieszny utwór!

„Piła tango” Strachy na Lachy

 

Jestem ciekaw, czy znacie jeszcze jakieś inne równie klimatyczne piosenki o polskich miastach? Niniejszy post powstał w efekcie gruntownego przeszukania „pamięci muzycznej” autora i YouTube. Na pewno pominąłem jakieś wartościowe kawałki np. nie znalazłem nic dotyczącego mojego rodzinnego Lublina. Byłbym wdzięczny za parę wskazówek… 😎

Pozdrawiam

Jacek Lipski

Spodobał ci się wpis? Doceń autora „lajkiem”!Nie chcesz przegapić kolejnych wpisów? Zapisz się na newsletter.

Podobne wpisy:

  1. Marketing miast: Barcelona, Paryż i Wenecja – trzy miasta, trzy różne historie

Jacek Lipski

Ekspert ds. strategii marketingowych dla MŚP w B&L Consulting. Mentor w AIP Lublin oraz współautor e-booka "Lubelskie Startupy 2015". Poprzednio Social Media & Account Manager w agencji reklamowej Vena Art, specjalista ds. komunikacji marketingowej w Żagiel S.A, oraz asystent ds. komunikacji wewnętrznej w Vattenfall Distribution Poland. Po godzinach pasjonat "creative writing", polskich kryminałów i koszykówki.