Pierwsze urodziny bloga „Marketing, książki i życie”!

365 dni minęło jak 1 dzień! Nawet nie zdążyłem się obejrzeć, a mój blog marketingowy skończył rok. Oficjalnie urodziny obchodzi dopiero jutro, ale ponieważ w piątki nie publikuję (powrót pociągiem z Wawy do Lublina zabiera mi wszystkie siły), informuję o tym fakcie już dzisiaj. Przez ostatni rok sporo się działo. Wiele rzeczy udało mi się zrealizować, ale projekt nie jest jeszcze sfinalizowany. Dziękuję moim Czytelnikom za wszystkie komentarze i zapraszam na podsumowanie ostatniego roku mojej „grafomańskiej działalności w blogosferze”!

 

Krótka historia bloga „Marketing, książki i życie” rozpoczęła się 01 lipca 2010 r., kiedy po namowach mojej żony przestałem w końcu marudzić i pisać do szuflady. Po trzech tygodniach zaciętej walki z Bloggerem w niedzielę 25 lipca 2010 udało mi się opublikować pierwszy post. Szybko połknąłem bakcyla i blogowanie stało się nieodłączną częścią mojego życia. „Marketing, książki i życie” powoli nabierał wiatru w żagle…

 

Najważniejsze wydarzenia z krótkiej historii bloga

Na potrzeby postu pozwoliłem sobie stworzyć krótkie kalendarium najważniejszych wydarzeń z historii bloga. Niech więc przemówi historia!

 • Pierwszy komentarz: dostałem 6 września 2010 r., a jego autorką była nieoceniona Marta Eichstaedt, autorka świetnego blogu o webinarach, webcastach i e-learningu (blog oczywiście gorąco polecam). Marta jest jednocześnie moim pierwszym stricte on-linowym znajomym, z którym nigdy nie spotkałem się w realu.
 • Pierwszy kryzys: przerobiłem już 12 listopada 2010. Jak sobie z nim poradziłem? Dowiesz się z lektury postu „Blogger popełnia błąd”.
 • Pierwszy (i jedyny) fan page bloga na Facebooku: odpaliłem na początku stycznia 2011 r. Program Networked Blogs odkryłem dopiero w lutym.
 • Pierwszy (i jak na razie jedyny) konkurs dla czytelników: rozstrzygnąłem 15 lutego 2011 r. Nagroda w postaci książki „Mity marketingowe” Jacek Pogorzelskiego powędrowała do Ilony Zimmer. 
 • Pierwsze dziesięć tys. odsłon: odnotowałem (a raczej mój program do statsów) 15 lutego 2011 r.
 • Pierwszy audyt: blog zaliczył 18 lutego 2011 r. Przeprowadził go super profesjonalnie (i bezpłatnie) Paweł Szczepaniec, którego usługi każdemu z Was polecam!
 • Pierwsza zmiana domeny i platformy blogerskiej: 4 kwietnia 2011 r. oficjalnie pożegnałem się z Bloggerem i długim adresem www.marketingksiazki.blogspot.com . Przeszedłem na ciemną stronę mocy czyli zostałem WordPressowcem na własnej domenie www.jaceklipski.pl . Życie od razu stało się prostsze. WP ze swoimi wtyczkami bije Bloggera na głowę!
 • Pierwszy program umożliwiający subskrybcję postów przez email: czyli Feed Burnera zainstalowałem 13 czerwca 2011 r.

 

Bilans bloga „Marketing, książki i życie” w ostatnich 365 dniach

Markt Twain mawiał, że cholerna statystyka jest najgorszym rodzajem kłamstwa. Genialnemu pisarzowi można wybaczyć. Żył w czasach przed internetem i Google Analytics. Jak przedstawiają się statsy mojego bloga?

 • Postów napisałem: 142 czyli średnio publikowałem ponad 10 tekstów miesięcznie, podzielonych na 39 kategorii. Poza tym stworzyłem 8 indywidualnych stron w blogu (np. O mnie, Recenzje, Czytam.
 • Komentarzy otrzymałem: 135, na wszystkie odpowiedziałem (nie wliczałem komentarzy na Facebooku).
 • Odsłon zaliczyłem: ponad 14 tys. , jak twierdzi mój bezwzględny przyjaciel Google Analytics (mogłoby być lepiej).
 • Społeczność prawie 100 osobową zbudowałem i jestem z tego dumny! Wziąłem pod uwagę subskrybentów, followersów, obserwatorów i ludzi, którzy „polubili” mój blog na Facebooku. Liczba może nie powala na kolana, ale dla mnie najważniejsza jest jakość dialogu, jaki mogę z moimi Czytelnikami prowadzić i to czego mogę się od nich nauczyć! 😆

 

Content czyli to co tygrysy lubią najbardziej

Pisałem na bardzo różne tematy, mniej lub bardziej związane z marketingiem i komunikacją. Fundament treściowy blogu „Marketing, książki i życie” stanowią przede wszystkim cykle tematyczne postów, do których należą:

 

Podsumowując…

Co udało mi się dokonać przez ostatni rok? Trzymać jakość postów i częstotliwość publikowania. Poznać wielu fantastycznych ludzi. Zdobyć sporo doświadczenia w świecie social media.

Jakie mam plany i cele na najbliższe miesiące? Dokończyć przebudowę bloga m.in. przetłumaczyć skórkę. Odpalić pierwszą kampanię Adwords promującą blog. Przetestować wykorzystanie reklam na Facebooku. Uruchomić newsletter. Skoncentrować się na SEO i pozycjonowaniu. A przede wszystkim: pisać, pisać i pisać oraz poznawać jeszcze więcej wartościowych ludzi! Nie zapominając oczywiście o dalszym budowaniu własnej cyfrowej marki wg wskazówek moich mistrzów czyli Mitcha Joela i Davida Meermana Scotta

 

Podziękowania

W pierwszej kolejności należą się mojej ukochanej żonie Justynie. Bez jej wsparcia i konstruktywnej krytyki oraz pomocy przy doborze zdjęć nie byłoby tego blogu. W drugiej kolejności (przepraszam, rodzina jest najważniejsza) dziękuję moim Czytelnikom! Każdy Wasz komentarz i „like” daje mi siłę do dalszej pracy nad blogiem. Dzienks!

 

Ps. zupełnie zapomniałem! Zabawa w social mediach i pisanie tak mi się spodobały, że kilka dni temu odpaliłem nową stronkę na Facebooku – „Lubię polskie kryminały”. Wszystkich miłośników polskich powieści kryminalnych z miastami w tle, serdecznie zapraszam!

PS II. w ramach prezentu urodzinowego poproszę o komentarz, „like” albo subskrybcję postów przez email (Feed Burner). Z góry dziękuję i pozdrawiam!

 

Z wyrazami szacunku

Jacek Lipski

Spodobał ci się wpis? Doceń autora „lajkiem”!Nie chcesz przegapić kolejnych wpisów? Zapisz się na newsletter.

Podobne wpisy:

 1. 10 tysięcy odsłon bloga "Marketing, książki i życie" ! GoBarbra song w prezencie…
 2. Szyldy, marketing i pierwsze wrażenie…
 3. „WordPress 3. Instalacja i zarządzanie” recenzja książki Łukasza Wójcika
 4. Nowy Rok już za chwilę!
 5. Zagłosuj na mój blog! Dzisiaj kończy się etap wysyłania SMS!

Jacek Lipski

Ekspert ds. strategii marketingowych dla MŚP w B&L Consulting. Mentor w AIP Lublin oraz współautor e-booka "Lubelskie Startupy 2015". Poprzednio Social Media & Account Manager w agencji reklamowej Vena Art, specjalista ds. komunikacji marketingowej w Żagiel S.A, oraz asystent ds. komunikacji wewnętrznej w Vattenfall Distribution Poland. Po godzinach pasjonat "creative writing", polskich kryminałów i koszykówki.

 • Jacku, gratulacje! Nasze blogi są równolatkami i rozwijają się prężnie. Oby tak dalej.
  Dziękuję za wspomnienie w Twoim podsumowaniu mojej osoby 🙂
  Życzę Ci realizacji planów dot. marketingu bloga i budowania Twojej osobistej marki!!!

  • Dzięki Marta za miłe słowa i życzenia! To właśnie w blogowaniu lubię najbardziej tj. ludzi których dzięki temu mogłem poznać. Pozdrawiam i do usłyszenia on line!

 • Wszystkie najlepszego 🙂 Czy migracja ze starej domeny do nowej już się zakończyła – czy ten proces cały czas trwa i jest absorbujący?

  • Dzięki! Migracja już dawno się zakończyła. Zostało jeszcze parę niedociągnięć w typie np. przetłumaczenie skórki, ale to później. Proces jest bardzo czasochłonny, jeżeli masz dużo postów. Ja układałem zupełnie od nowa architekturę informacji, uzupełniałem meta tagi itp. Wybierałem też posty do przeniesienia (nie wszystkie trafiły na nową domenę) i korygowałem wygląd graficzny postów po migracji (podczas importu sporo linków przestało działać, zwłaszcza do osadzonych filmików z You Tube, miałem też trochę problemów z czcionką i zlewającymi się odstępami). Reasumując, miesiąc roboty zanim odpaliłem bloga na nowej domenie.

   Ps. dobra rada. Jeżeli planujesz migrację to nie zwlekaj. Im później, tym więcej roboty.

 • Michał Korba

  gratuluje widać, twoje zaangażowanie i progress w postach, 🙂

  • Dzięki Michał! Trening czyni mistrza…

 • Justyna

  Kochany mój Blogerze gratuluję i winszuję pierwszego roczku. Widzę i wiem ile pracy oraz serca wkładasz w Swojego bloga. Jestem z Ciebie dumna, zawsze z przyjemnoscią czytam Twoje nowe posty. W kolejnym roku blogowania życzę Ci wielu odbiorców, których ujmiesz swoim pisanym słowem tak jak mnie ująłes 2 lata temu.

  Powodzenia Kochanie!

  • Misiu, brak mi słów… Dziękuję!

 • Gratuluję, szczególnie opracowania liczb, którymi u siebie nie zaprzątam sobie głowy w tak iście aptekarski sposób 🙂

  Pojawiłem się w związku z tym jedynym konkursem i jestem, bo sam konkurs nie był tak interesujący jak Twoje poglądy.

  Dzięki i trzymaj tak dalej.

  • Dzięki, postaram się. Co do liczb to w statsy zaglądam raz w miesiącu, żeby sprawdzić czy ktoś do mnie w ogóle zagląda. Konkurs to był taki mały teścik, zresztą niespecjalnie udany.

 • Pingback: 150 post na blogu "Marketing, książki i życie" | Marketing, książki i życie()

 • Pingback: Blog "Marketing, książki i życie" skończył 2 lata! | Marketing, książki i życie()